T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Ankara Fen Lisesi

Ankara Fen Lisesi Rehberlik Servisi

.

OKUL TANITIM (Okul Bölümleri)

 PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK FAALİYETLERİ

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, bireyin kendini tanıması, ilgi ve yeteneklerini fark etmesi ve kendini gerçekleştirmesi amacıyla yapılan sistemli, profesyonel yardım sürecidir. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi tarafından, okulumuzda öğrenim gören tüm öğrencilerimiz, gelişim dönemi özellikleri dikkate alınarak izlenirler. Lise çağındaki gençlerin, ergenlik döneminden kaynaklanan sorunlarına yardımcı olur. Psikolojik Danışma ve Rehberlik birimi, öğrencilerin kendini tanıyan, kendine güvenen, uyum ve iletişim becerilerine sahip, çevresine duyarlı, mutlu, sağlıklı, doğru kararlar verebilen, kendini ifade edebilen, sorunlarını çözebilen, yaratıcı bireyler olmalarına katkıda bulunur. 

 

KARİYER BELİRLEME VE YÖNLENDİRME ÇALIŞMALARI

15-18 yaş arası dönem öğrencilerde özel yeteneklerin ortaya çıktığı, bir mesleğe yönelme gereksiniminin duyulduğu dönemdir. Bu nedenle eğitsel ve kişisel rehberlik hizmetlerinin yanı sıra “Mesleki Rehberlik Hizmetlerinin” önemi büyüktür. Lise sonunda gencin yükseköğretime ya da hayata ve iş alanlarına doğru yönlendirilmesi için onun bu dönmede bireysel özellikleri, koşulları, kapasite ve sınırlılıkları açısından çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Sistemli ve yeterli tanıma ve tanıtma çalışmaları bu yıllarda önemini arttırır.

 

ÖĞRENCİ BAŞARISI

Öğrencilerimize bireysel hedef belirleme özelliği kazandırma, öz disiplin kavramıyla kendini yönetme ve planlama becerisi kazandırmada yardımcı olma öncelikli amaçlarımız arasındadır. Öğrencilerimizin kendini gerçekleştirme kapasitelerini arttırmaya çalışırken isteklendirme, dikkat ve sınavlara hazırlanmada karşılarına çıkan engellerle baş etme becerilerini de arttırmaya çalışıyoruz. Tüm bu amaçlara Rehberlik Servisinin kullandığı bilimsel özellikteki test ve envanterlerinden yararlanarak ulaşmaya çalışıyoruz.
Ölçme Değerlendirme Servisimizce öğrencilerimizin aldığı sonuçlar titizlikle değerlendirilmektedir. Rehberlik Servisimizce yıl içerisinde düzenlenen “Başarı”, “Motivasyon ve Konsantrasyon”, “Zaman Yönetimi”, “Dikkat ve Kaygı Grup Çalışmaları”, “Verimli Ders Çalışma Yöntemleri (VDÇY) Çalışmaları” öğrencilerimizin gelişmesine önemli katkıda bulunacaktır.

 

Derslerde Balarılı Olmanın Birkaç Yolu

Velilere Öneriler 

Etkili Anne-Baba Olmanın 40 Yolu

Evde Verimli Ders Çalışma 

Test Çözme Teknikleri

Öğrenciler İçin Kahvaltının Önemi

Televizyon ve İnternet Kullanımı

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 03.07.2018 - Güncelleme: 05.07.2018 15:40 - Görüntülenme: 2769
  Beğen | 5  kişi beğendi