T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Ankara Fen Lisesi

Atatürk´ün Ankara´ya Gelişi / Mehmet Akif Ersoy´un Ölüm Yıldönümü

27 Aralık´ta iki önemli olayı anmak için düzenlediğimiz programda Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Selim Akgül öğrencilerimizle buluşmasında şöyle konuştu:

"27 Aralık gününde iki şey gelir aklıma. Birini düşündüğümde neşelenirken diğerini düşününce hüzünlenirim. 19 Mayıs´ta Milli Mücadele´yi Samsun´dan başlatan Gazi Mustafa Kemal, 27 Aralık´ta Ankara´ya girişinde Dikmen sırtlarında seğmenler ve halk tarafından karşılandı. 23 Nisan´da BMM´nin açılmasıyla Ankara Milli Mücadele´nin merkezi oldu. Bugün olduğu gibi o günlerde de yedi düvel milletimizi sindirmek için uğraşmış ancak Atatürk´ün önderlik yaptığı bu millet, çetin şartlara rağmen düşmanları yurdumuzdan atmayı başarmıştır. Bu muazzam başarıyı düşündükçe neşelenirim.

Bir 27 Aralık gününde kahvehanede oturan üniversiteli gençler,  üç beş kişinin omuzladığı garip cenazenin Mehmet Akif Ersoy´un olduğunu öğrenince hemen harekete geçtiler. İstiklal şairimizin bu şekilde yalnız bırakılmasını hazmedemediler. Tabutunun üzerine bayrağımızı sararak yakın arkadaşı Süleyman Nazif´in yanına defnettiler. Devlet erkânından kimsenin bulunmadığı ve Akif´in yalnızlığa terk edildiği bu cenaze törenini hatırladıkça hüzünlenirim.

İşte şu an karşımda Milli Mücadele´de göğsünü düşmana siper eden, milli şairimiz Mehmet Akif´e sahip çıkan gençleri görüyorum. Sizler var oldukça hiçbir düşman kuvveti bu milleti yenemeyecektir. Sizler milletimizin makûs talihini değiştirecek, onu muasır medeniyetlerin üzerine çıkaracaksınız."

Sunumundan dolayı Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Selim Akgül´e teşekkür ederiz.

 

29-12-201729-12-2017

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 29.12.2017 - Güncelleme: 29.12.2017 16:52 - Görüntülenme: 625
  Beğen | 1  kişi beğendi