T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Ankara Fen Lisesi

Haberler

May


TÜBİTAK tarafından bu yıl düzenlenen 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Matematik alanından Öğrencimiz Melih ŞAHİN yaptığı matematik projesi ile Türkiye birinciliğini almıştır.
Proje Danışmanlığını Matematik Öğretmenimiz Kemal ÇELİK’ in yaptığı: “KUVVET – FARK ÜÇGENLERİ ile DİZİNLERİN GENEL TERİMLERİNİN FORMÜLÜZASYONU ve ASAL SAYILARLA İLİŞKİSİ” adlı proje önce Mart ayı içerisindeki Ankara Bölge Sergisine çağrılmıştır. Burada yapılan bölge finallerinde diğer projeleri geride bırakarak birinciliği elde ederek Türkiye Finallerine gitmeye hak kazanmıştır.
07-12 Mayıs tarihlerindeki bölge sergisinin sonunda, TÜBİTAK komisyonunca yapılan değerlendirme ile de En Başarılı Matematik Projesi olarak Türkiye birinciliğini kazanmıştır.
Genelde 12 branş üzerinden yapılan Araştırma Projeleri yarışmasına Türkiye genelinden yaklaşık 14.000 başvuru yapılış olup bunlardan finallerde değerlendirilmek üzere 220 tanesi seçilmiştir. Finaller sonunda ise en iyi 12 proje belirlenmiş olup bunlardan birisi de yaklaşık 1000 matematik projesini geride bırakan Öğrencimiz Melih ŞAHİN’ in projesi olmuştur.
Öğrencimiz Melih ŞAHİN ve Proje Danışmanı Kemal ÇELİK Öğretmenimizi bu başarılarından dolayı kutlar, seçilmeleri halinde önümüzdeki yıl Amerika’ da yapılacak olan, INTEL ISEF, Uluslararası Proje Yarışmasında da üstün başarılar dileriz.

Haz

Uluslararası TÜBİTAK İHA (İnsansız Hava Aracı) yarışmasında son tur olan detaylı tasırım raporunda da yüzlerce üniversite arasından tur atlayarak finale kaldık. 500´e yakın üniversite takımıyla başlayan elemeler, kavramsal tasarım raporunun elemeleriyle başladı. Şu an 93 üniversite takımıyla finalde yarışacağız. Kahramankazan´da düzenlenecek olan yarışmanın finali 13-15 Temmuz´da yapılacaktır. Finale kalan öğrencilerimizi tebrik eder, Takım Danışmanı Matematik Öğretmeni Deniz YÜKSEL TAŞ´a da teşekkür ederiz.

May

Ankara Fen Lisesi Biyoloji Olimpiyat Takımı, 27 Nisan 2017 tarihinde düzenlenen Toronto Üniversitesi 23. Kanada Ulusal Biyoloji Yarışması (University of Toronto National Biology Competition)’nda uluslararası kategoride ilk 50 öğrenci sıralamasında 5 derece yaparak ABD’deki Thomas Jefferson High School for Science and Technology’den sonra dünya genelinde en iyi dereceyi yapan ikinci okul oldu. Bu yıl Kanada’daki 263 okuldan 3317 öğrenci ve Kanada dışındaki 80 okuldan 1250 uluslararası öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen yarışma 1995 yılından beri düzenleniyor.

Okulumuz bu yarışmaya 14 kişilik bir ekip ile katıldı. Dereceye giren öğrencilerimiz başarı sertifikası, derecelerine göre para ödülü ve Toronto Üniversitesi’nde okumaları durumunda 3000 dolar burs almaya hak kazandılar.  Öğrencilerimizin yarışmaya başvurmasında ve yarışmadaki başarısında büyük emeği olan Biyoloji Öğretmeni Aynur Elif Bulut’a, biyoloji zümremize, okul idaremize, vakfımıza teşekkür ediyor; öğrencilerimize çalışmalarında üstün başarılar diliyoruz.

 

Yarışma sayfası: http://www.biocomp.utoronto.ca/

ULUSLAR ARASI ONUR SIRALAMASI

Uluslar Arası Biyoloji Derecesi Alan Öğrenciler

 

47-55 Ata Alpay CANBAZ

47-55 Beril AĞBULUT

35-36 Sinem KARAOĞLAN 

13-18 Bedriye ÜSTÜN

 

ULUSLAR ARASI BİYOLOJİ DERECESİ ALAN ÖZEL ÖĞRENCİLER


5-8 Seçkin YAŞAR

 

EN İYİ  15 ULUSLAR ARASI OKUL

Thomas Jefferson HS for Science and Technology, Alexandria, VA

Ankara Science HS, Ankara, Turkey

Cambridge Educational Institute, Chino Hills, CA

Dougherty Valley HS, San Ramon, CA

Ridge HS, Basking Ridge, NJ 

Kazakh-Turkish High School for Gifted Boys, Taraz, Kazakhstan

NUS High School of Math and Science, Singapore

Walton HS, Marietta, GA

Princeton International School of Math and Science, Princeton, NJ

Yu´s Elite Education, Raritan, NJ

Conestoga HS, Berwyn, PA

Troy HS, Fullerton, CA

High School of Renmin University, Beijing, China

Adlai E. Stevenson HS, Lincolnshire, IL

Izmir Ozel Turk Koleji Fen Lisesi, Izmir, Turkey

 

 

 

Nis

 

2017 YGS Sonuçlarımız:

 

Sınava 143 öğrencimiz girmiştir. 

İlk 10’da 1 öğrencimiz, 1 derecemiz,

İlk 100’de 13 öğrencimiz, 45 derecemiz,

İlk 500’de 32 öğrencimiz, 161 derecemiz,

İlk 1000’de 66 öğrencimiz, 243 derecemiz,

İlk 2000’de 90 öğrencimiz,

İlk 5000’de 121 öğrencimiz bulunmaktadır.

Okul net ortalamamız 136’dır.

Bu verilere göre okulumuz çok başarılı bir YGS geçirmiştir. Emeği geçenlere teşekkür ederiz

Haz

Haz

Ülkemizde 50’ ye yakın ilden yaklaşık 1400 kişinin başvurduğu ve 62 finalistin yarıştığı Kanguru Matematik Türkiye Bilgi Yarışmasının S Kategorisi (SENIOR=Büyükler) şampiyonluğunu, okulumuz 12-D sınıfı öğrencisi, KAYRA UYGUN kazanmıştır.

Gerek ulusal gerekse uluslararası olimpiyatlar ve yarışmalarda bizi defalarca gururlandıran bu altın öğrencimizi tebrik eder, Temmuz ayında katılacağı IMO’ da (Uluslararası Matematik Olimpiyatları)  kendisine üstün başarılar dileriz.

Ayrıca, Matematik takımı öğrencilerinin bu günlere gelmesinde emek harcayan Matematik Öğretmeni Kemal ÇELİK’ e de teşekkür ediyoruz.

Kanguru Matematik Organizasyonu ile bilgi verecek olursak:

Her yılın Mart ayının üçüncü haftası bütün dünyada milyonlarca (6 milyondan fazla) öğrenci önemli bir uluslararası matematik organizasyonun parçası olmakta, Kanguru Matematik yarışmasına katılmaktadırlar.

Yarışma ve sınavlarla öğrencilerin matematiğe olan ilgisini çekmek ve matematikte yetenekli öğrencileri daha da motive etmek eskiden beri tüm dünyada var olan bir düşüncedir. Bu kapsamda yapılan çok fazla sınav vardır. Bunlardan en önemlisi Uluslararası Matematik Olimpiyatlarıdır (IMO). 55.si düzenlenen IMO’ya 100 ülke en iyi 6 öğrencisi ile katılıyor. “Kanguru Matematik Sınavı” da her yıl 6 milyon civarı katılan öğrenci sayısıyla IMO kadar yaygın ve önemli bir matematik yarışmasıdır. Ancak Kanguru Matematik Yarışması çoğu yönden bu uluslararası matematik olimpiyatlarından farklıdır. Her yaştan (7-18) öğrencinin 6 farklı kategoride katılabileceği Kanguru sınavı kategorilere göre 24- 30 arası sorudan oluşmakta ve sınav 75- 90 dakika sürmektedir. IMO’da öğrenciler yüksek seviyedeki 6 sorunun çözümü için 2 gün uğraşırlarken Kanguru sınavında sorular öğrencilerin ilgisini çekecek, günlük hayatla bağlantılı ve hatta eğlencelidir. Böylelikle öğrencilerin kafasında yer etmiş olan “matematiğin zor ve sıkıcı” olduğu yönündeki fikirlerini değiştirmeyi, matematiği öğrenciler arasında daha popüler hale getirmeyi hedeflemektedir.

1991 yılında Andre Deledicq ve Jean Pierre Boudine isimli iki matematikçi Avustralya’daki bir sınavdan esinlenerek Matematik Kanguru isimli benzer bir sınavı Fransa’da yapmaya karar verdiler. 1993 yılında Paris’te yapılan bir toplantı ile Avrupa’dan başka ülkelerin de katılımıyla Avrupa Kanguru Sınavının yapılması kararlaştırıldı. 1994 yılının haziran ayında Strasburg’daki Avrupa Konseyi toplantısında 10 Avrupa ülkesinin öncülüğünde Kanguru Derneği (Association Kangourou Sans Frontieres (AKSF)) kuruldu. 1993’ten bu yana her yılın ekim-kasım aylarında uluslararası bir toplantı düzenlenerek o yılın sorularının seçimi gerçekleştirildi. Derneğin başkanlığını Slovenya Ljubljana Üniversitesi’nde matematik profesörü olan Gregor Dolinar yürütmektedir. Prof. Gregor Dolinar aynı zamanda Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda da Genel Sekreterlik yapmaktadır. Şu anda 60’tan fazla üye ülkesi bulunan dernek matematiği daha fazla sevdirmek ve yaymak amacıyla çalışmalarına büyüyerek devam ediyor.

 

Haz

Bu yıl on üçüncüsü düzenlenen ve 14 ülkenin katıldığı, URFODU Uluslararası Bilim Temelli Bilgi yarışması Almanca, İngilizce, Biyoloji, Coğrafya ve Matematik Alanlarında yapılmaktadır.

Okumuz bu yarışmaya Matematik alanında Uluslararası Final Alanı olarak Antalya’ da katılmış olup, Türkiye Geneli Final Sonuçlarına göre, Türkiye okulları içinde en başarılı okul olmuş ve 3 Altın, 2 Gümüş ve bir Bronz madalya  kazanmıştı.

Diğer ülkelerdeki Final Alanlarında yapılan sınav sonuçları bir arada değerlendirilerek  Uluslararası Final Sonuç Listesi elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre, 9. 10. ve 11. sınıflardan  beşer öğrenciye uluslararası başarı madalyası verilmiştir.

Dokuzuncu sınıf Türkiye Geneli Final Sonuç Listesine göre Altın Madalya alan öğrencimiz Beyza AKDENİZ, Uluslararası sonuçlara göre de Bronz Madalya almaya hak kazanmıştır.

Dünya sıralamasında, Beyza’ nın yanı sıra 10. Sınıflarda Ayşe Sıla OKÇU dördüncü; Yasemen ERKAN altıncı;  11. Sınıflarda ise Batuhan ERDEMİR beşinci olmuştur.

Beyza ve diğer katılan öğrencilerimizi başarılarından dolayı kutlar başarılarının artarak sürmesini dileriz.

Bu vesile ile öğrencilerimizi bu yarışmaya hazırlayan ve onlara rehberlik eden Matematik Öğretmeni Kemal Çelik’ e ve Antalya’ ya intikali gerçekleştiren okul şoförümüz Cihan Yıldız’ a da emeklerinden dolayı teşekkür ederiz.

 

May

Bu yıl 11.kez düzenlenen ULUSLARARASI MEB ROBOT Yarısmasina Konya da 2 kategoride katildik. YUMURTA TOPLAYAN (CARETTA CARETTA) ve İnsansız Hava Aracı (İHA) Mini Drone kategorisinde yarısan öğrencilerimiz son derece heyecanli bir 3 gün geçirdiler. İnsansız Hava Araci kategorisinde yarışan öğrencilerimiz Sadık Taha İNANICI ve Hasan Tahsin DÖNMEZ Mini Drone kategorisinde parkuru 45 saniyede hiç düşmeden tamamlayarak 3. oldu.
Yumurta toplayan kategorisinde yarışan Tuğçe Sena KOYUNCU ve Sude AKBABA ise bir çok yumurta toplayan takım arasından 1. Turu atlamıştır. Fakat şu an yarismanin birincisi olan robota elenmislerdir. Fakat azimle çalışarak bir robot yapılabileceğini hepimize ispatlamışlardır. Bu iki azimli öğrencimize ve son sınıfta olmasına rağmen büyük özverilerle çalışarak üniversite takımları ile yarışabilecek bir drone yapan ve Türkiye de ilk 3´e girebilen öğrencilerimize ve danışman öğretmenleri Deniz YÜKSEL TAŞ ´a teşekkür ediyoruz.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve TÜBİTAK iş birliğiyle düzenlenen yarışmada öğrenciler, kendi yaptıkları robotlarla 3 gün boyunca birincilik için mücadele etti.
391 okuldan 3 bin 240 öğrenci ve öğretmenin yer aldığı yarışma ile üniversite ve lise öğrencilerinin öz güvenlerinin, araştırma ve sorgulama becerilerinin artırılarak, kolektif çalışmayı öğrenmeleri hedefleniyor.
Yarışma kapsamında, "Temalı", "Çizgi İzleyen", "Hızlı Çizgi İzleyen", "Sumo", "Mini Sumo", "Robotino (Hareketli Robotlar)" ve "Serbest Proje" kategorilerinin yanı sıra bu yıl "İnsansız Hava Aracı (Mini Drone)", "İnsansı Robotlar", "Endüstriyel Robotik Kol", "Tasarla-Çalıştır" ve "Yumurta Toplama (Caretta Caretta)" kategorilerinde toplam 2 bin 834 robot performans sergiledi.

Haz

Dünya Robot Olimpiyatları (WRO)Türkiye ayağının 3 Haziran 2017 Cumartesi günü  İzmir´de düzenlenmiş olan turnuvasında ikincilik ödülü aldık. Bu senenin teması olan ´Sürdürülebilir Şehirler İçin Pascal Prensibinden´ yararlanarak bir mekanizma geliştirdik ve bunu işlek yollara döşeyerek elektrik üretmeyi, bu elektriği de şehir aydınlatmasında kullanmayı hedefledik. Öğrencilerimiz; İlayda YARIM´ı, Aslı Nur TATLI´yı ve İbrahim Hakkı ÖZDABAKOĞLU´nu tebrik eder, Takım Eğitmenlerimiz; Ayberk KUNDAKÇI ve Melis AVCI´ya, bu süreçte destek olan Psikolojik Danışman Nihat KÖSE´ye ve Mezunlar Vakfı Başkanı Dr. Ömer Edip ERDEMLİ´ye teşekkür ederiz.

Haz

Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okul sporlarının düzenlemiş olduğu genç erkek ve genç kızlar DART turnuvasında okulumuzu;

Erkeklerde: Uğur Erdem SAVUN, Gökberk Furkan GÖKKAYA, İbrahim Orcan ÖN ve Taha KOÇER

Kızlarda: A Grubu: Enise Feyza ALTIN, Sude YAŞAR ve Selin ÇİMEN B Grubu: Sıdal Su HACIOĞLU, Feyza Naz AKGÜL, Eceber Elif DİRAYBETOĞLU ve Zehra TABAR

Her iki takımımız zevkli ve çekişmeli mücadeleler sonunda 2.´lik madalyasını okulumuza kazandırmışlardır. Öğrencilerimizi tebrik eder, emeklerinden dolayı Beden Eğitimi Öğretmeni Esin İLERİSOY´a teşekkür ederiz.

Haz

Güney Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi Müsteşar Dong- Woo CHO, 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü okulumuzu ziyaret etti.

May

May

Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü´nün  düzenlemiş olduğu okul sporlarının genç erkekler masa tenisi müsabakalarında okulumuzu temsil eden İbrahim Hakkı ÖZDABAKOĞLU, Saltuk Buğra KİRAZCI, Deniz Emin ERDEN ve Nuh Mevlüt HOCAOĞLU  rakipleriyle çekişmeli geçen maçlar sonunda okulumuza takım halinde 3.´lük madalyasını getirmişlerdir. Öğrencilerimizi tebrik eder, öğrencilerimizin hazırlanmasında ve müsabakalarda desteklerini esirgemeyen Beden Eğitimi Öğretmeni Esin İLERİSOY´a da teşekkür ederiz 

May


BMO Balkan Matematik Olimpiyatları, Uluslararası Matematik Olimpiyatlarından sonra gelen iki matematik olimpiyatından biridir. Diğeri Avrupa Kız Matematik Olimpiyatlarıdır.
Bu yıl otuz dördüncüsü, 02-07 Mayıs tarihlerinde Makedonya’ nın Ohrid kentinde düzenlenen Balkan Matematik olimpiyatlarına içlerinde İngiltere, Sırbistan, Romanya, İtalya ve Bulgaristan’ nın da olduğu 22 ülke katılmıştır.  
BMO’ ya bu yıl 22 Avrupa ülkesinden toplam 132 lise seviyesinden yarışmacı çağrılmıştır. Katılımcı ülkeler en çok 6 yarışmacı gönderebilmektedir.
BMO’ ya gidecek öğrenciler, tıpkı IMO (Uluslararası Matematik Olimpiyatları) ve EGMO’ da olduğu gibi,  TÜBİTAK tarafından belirlenen akademik komisyon tarafından, Türkiye genelinden TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları birinci aşamasını geçen öğrenciler arasından, aşamalı sınavlarla belirlenmektedir.
Ankara Fen Lisesi olarak ikinci kez öğrenci verme başarısı gösterdiğimiz bu organizasyonda öğrencimiz Kayra UYGUN, geçen yıl katılarak Bronz Madalya aldığı bu yarışmada bu yıl  Gümüş Madalya kazanarak bizleri gururlandırmıştır.
Okulumuzdan bu yıl mezun olacak öğrencimizi, bu ve bundan önceki başarılarından dolayı kutluyor, Temmuz ayı içinde yapılacak olan IMO yarışmasında da üstün başarılar diliyoruz.  Danışman Öğretmeni Matematik Öğretmeni Kemal ÇELİK´e de teşekkür ederiz.

May


EGMO (European Girls’ Mathematical Olympiad) Avrupa Ülkeleri Kız Matematik Olimpiyatları, Uluslararası Matematik Olimpiyatlarından sonra gelen iki matematik olimpiyatından biridir. Diğeri Balkan Ülkeleri Matematik Olimpiyatlarıdır.
EGMO ilk kez 2012 yılında İngiltere Cambridge’ de düzenlenmiş; 2014 yılında ise Ülkemizde, Antalya’ da, düzenlenmiştir.
Bu yıl yedincisi yapılan yarışmaya 02-12 Nisan tarihlerinde İsviçre’ nin Zürih şehri ev sahipliği yapmıştır.
EGMO’ ya bu yıl 44 Avrupa ülkesinden toplam 168 lise seviyesinden kız yarışmacı katılmıştır. Katılımcı ülkeler en çok 4 yarışmacı gönderebilmektedir.
EGMO’ ya gidecek öğrenciler TÜBİTAK tarafından belirlenen akademik komisyon tarafından, Türkiye genelinden TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları birinci aşamasını geçen öğrenciler arasından, aşamalı sınavlarla belirlenmektedir.
Ankara Fen Lisesi olarak ilk kez öğrenci verme başarısı gösterdiğimiz bu organizasyonda kızımız Burcu YILDIZ, Gümüş Madalya kazanarak bizleri gururlandırmıştır.
Okulumuzdan bu yıl mezun olacak öğrencimizi, bu ve bundan önceki başarılarından dolayı kutluyor, bundan sonraki seçimlerinde üstün başarılar diliyoruz.