T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Ankara Fen Lisesi

ROBOT YARIŞMASINDA BÜYÜK BAŞARIYA İMZA ATTIK

Bu yıl 13. sü düzenlenene Uluslararası MEB ROBOT yarışmasına Ankara Fen Lisesi olarak ilke kez katılım sağladık. Robot alanında birçok çalışma yürüten Mesleki ve Teknik liseler ve üniversitelere karşı büyük bir özveri ile mücadele eden takımlarımız 3. tura kadar yükselerek bu alanda çok önemli başarılara imza attılar.

Uzun bir hazırlık dönemi geçiren robotik takımımız birçok imkansızlıklara karşı durarak büyük bir fedakarlık örneği sergilemişlerdir. Kimi zaman gecelerini robotik sınıfında geçirmek zorunda kaldılar kimi zaman bir sorunun çözümü için Ankara´ da dolaşmadık yer bırakmadılar. Ama hepsinin tek bir arzusu vardı, "ANKARA FEN LİSESİ" nin adını her yerde ve her ortamda olduğu gibi bu alanda da varlığını gösterebilmek. İşte bu amaç uğrunda aylarca savaştılar ve mücadelelerini sürdürdüler.

Bir hobi olarak başlayan robotik çalışmaları 2018-2019 eğitim-öğretim yılında okulumuz Bilişim teknolojilleri öğretmeni M.Sait GÜMÜŞ´ ün el vermesiyle kulüp çalışmasına dönüştü ve okul içinde hatırı sayılır örnek bir kulüp haline geldi. İlk kez bir kulüp çalışmalarına 100´ e yakın öğrenci başvurdu. Bu aşırı talep nedeniyle ön elemeler yapıldı, kulüp çalışmalarına katılamayanlar kulüpten çıkarılarak çekirdek kadro oluşturulmaya çalışıldı. Kulübümüzün çalışmalarının Bilim Olimpiyatları çalışmalarından pek bir farkı yoktu. Olimpiyatlar kadar yorucu ama olimpiyatlar gibi olanakları olmayan bir alandayız. Ama ülkemizin bu yönde ihtiyaçlarını düşündükçe öğrencilerimizin gelecek planlamasında çok önemli bir yer tutacak yerdeyiz. Böyle düşünen vizyon sahibi bir kadroya sahip olmuştu Robotik takımı.

İlk olarak okulumuzun kendi kaynakları ile çalışmalara başlandı. Bu noktada desteğini hiçbir zaman takımımızdan esirgemeyen müdür yardımcılarımız Akif TAŞ, Saliha ÖZBEK ve okul aile birliği yönetim kurulu üyesi Pembe ÖZPARLAK´ a teşekkürü bir borç biliriz. İlk ortaya çıkan çalışmalar takımı daha büyük çalışmalara yöneltti. Bunun altyapısı için öğrencilerimiz ders dışında Bilgisayar sınıfında kendilerini eğitmeye başladılar. Özellikle 10-D sınıfından Haluk Baran AKBULUT büyük emek harcadı. Artık herkes hazırdı. Sadece gireceğimiz mücadelelerde lazım olacak robotları hazırlamaya sıra gelmişti.

Ankara Fen lisesinde eşine az rastlanır bir kermes etkinliği düzenlendi. İdareci, öğretmen ve öğrencilerimiz inanılmaz bir ilgi gösterdiler. Tek bir amaçları vardı; bu kadar fedâkarlık gösteren robotik takımına destek olmak. Elde edilen gelir ile ilk malzemeler alınmaya başlandı. Hedef ilk olarak ODTÜ robot günlerine katılmak ve orada hatırı sayılır bir başarı elde etmekti.

Takımımız bu esnada başka kaynaklardan da destek alabilmek için olağanüstü çaba harcadı. Önce HAVELSAN´ a gidilerek Havelsan genel müdürü ile görüşüldü ardından ASELSAN´ a gidilerek genel müdür yardımcısı ile görüşülerek destek istendi. Bu iki kuruma misafirperverlikleri için teşekkür ederiz ama 2019-2020 için peşlerinde olacağımızı da söylemek isteriz. 

Takımımız sözkonusu kurumlardan umduğu desteği bulmasa da mezunlar derneğimiz de devreye girerek bize bir nebze katkıda bulundu. Bunun için Dr. Sevcan hanıma teşekkür ederiz.

Ayrıca Damla Vakfına ve desteklerinden dolayı Spor Toto Teşkilatına teşekkeür ederiz...

İLK SINAV...

Artık ilk sınavımız olacak olan ODTÜ Robot günlerine hazırlanmaya başlamıştık. Tabi bugüne kadar güzel gelişen olaylar birdenbire aksiliklere yerini bırakmaya başlamıştı. Takımda bir yılgınlık hali ortaya çıkmaya başladı. Bir türlü istenilen sonuç alınamıyor, işler ters gidiyordu. İş böyle olunca yarışma gününde herkes kendi köşesine çekilmişti. Acaba buraya kadar mıydı? diye düşünmeye başlamıştılar.

Tekrar bir toplarlanmaya ihtiyaç vardı. Bilişim teknolojileri öğretmenimiz takımı tekrar biraraya getirdi. Ve şöyle dedi: "Buraya kadar her türlü fedakârlığa katlandınız. Herkesi büyük bir beklentiye soktuk. Okul bizden adım atmamızı beklemektedir. Amacımız yarışmalarda dereceye girmek değil, biz de buradayız diyebilmektir. Herkes üzerindeki olumsuzluğu bir kenara bıraksın ve son mücadeleye MEB ROBOT´ a hazırlanmaya başlasın...".

İLK ADIM...

Ve tarihler 9 Nisan 2019´ da büyük mücadele için yola koyulma zamanını işaret ediyordu.

Buraya gelene kadar tüm bu çalışmalarda emeği ve desteği bulunan öğrencilerimiz Nebi ÜNAL, Haluk Baran AKBULUT, Ahmet Alptuğ ÖZTÜRK, Ahmet Hasan OKUMUŞ, Sıla PORSUK, Bahar AŞKIN, Betül DELİALİOĞLU, Ahmet ÖZCAN, Adahan ÜNAL, Eren KILINÇ, Ahmet Kağan SARICAOĞLU, Berkay KELEŞ, Abdülmecid KOÇYİĞİT ve Altay KILIÇ´ a, öğretmenimiz M.Sait GÜMÜŞ´ e teşekkür etmek okulumuzun borcudur.

Tairhte büyük İLK ADIMIN atıldığı şehre Samsun´ a giden ekibimiz ilk olarak Ahmet ÖZCAN ve Adahan ÜNAL mini sumo kategorisinde sahaya çıktı ve rakibini saha dışına attı. Daha sonra Bahar AŞKıN ve Betül DELİALİOĞLU´ nun carette caretta robotu sahnedeydi. Onlar da İstanbul birincisini eleyerek büyük bir başarı elde ettiler. Sıra Ahmet Kağan SARICAOĞLU ve Sıla PORSUK´ un carette caretta robotlarındaydı. Sıla, Ankara´ dan manevi destek vererek rakiplerini yenmeyi başardılar. Ve en büyük çalışmamız olan DRONE. Alptuğ ÖZTÜRK ve Haluk Baran AKBULUT´ un robotları talihsiz bir kaza geçirdi ama tasarımları ve kullandıkları malzeme ile Marmara Üniversitesi hakem heyetinin büyük ilgisine mazhar oldular.

Ertesi gün yarışmalarında caretta robotlarımız büyük mücadeleler sonunda elendiler ama Mini sumo robotumuz 3.tura yükselmeyi başarmıştı. 3.turda da iyi bir mücadele örneği göstererek yarışmaya veda ettiler. Finale bir adım kala başımıza gelen bu elenme takımı üzüntüye sevketti ama bu noktaya gelebildiğimiz için büyük bir mutluluk yaşamıştık.

Tüm bu süreç içerisinde bize maddi ve manevi destek olan herkese teşekkür ederiz...

16-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-201916-04-2019

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 15.04.2019 - Güncelleme: 16.04.2019 08:42 - Görüntülenme: 248
  Beğen | 5  kişi beğendi