T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Ankara Fen Lisesi

Haberler

Ara

Şiir sözcüklerle yapılan bestedir, diyor Yahya Kemal. Cahit Külebi ise şiiri dil çalgısında bestelenmiş bir musikiye benzetiyor.                

15 Aralık 2017 Cuma günü, 9-A sınıfı öğrencileriyle İncek Apple Garden Kır Bahçesi´nde şiir dinletisi etkinliği gerçekleştirdik.

Yıllık planlarda da yer alan bu etkinlikte öğrencilerimiz seçtikleri şiirleri büyük bir istekle okudular. Ailelerinden uzakta olanlar memleket şiirleri seçerek, özlemi küçük yüreklerinde duyarak okudular şiirlerini. Kimisi bayrak ve özgürlük  şiirini okudu. Kimi seçtiği şiiri ergen sesinin tınısından utanarak, kimi heyecandan kızararak titreyerek okudu; ancak hepsi bir yürek olmanın hazzını da taşıyarak okudu. Şair oldular, bayrak oldular, vatan oldular, gurbet oldular, sevgi oldular.....Baştan ayağa şiire kestiler.

Bu etkinliğe katılan öğrencilerimizi tebrik ederiz.

Etkinliği planlayan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Necla Karaçay´a, etkinliğe katılan Müdür Yardımcısı Saliha Özbek´e ve Rehberlik Öğretmeni Jale Özoğlu´na teşekkür ederiz.

Ara

13 Aralık 2017 Çarşamba günü, 16-17 Aralık 2017 tarihlerinde 2. aşama sınavına girecek öğrencilerimizle moral yemeğinde bir araya geldik.

Kalabalık bir öğrenci grubuyla katılacağımız 2. aşama sınavlarında öğrencilerimize üstün başarılar diliyoruz.

Moral yemeğine katılan; Okul Müdürü Aydın Demir´e, Bilgisayar Takım Eğitmeni Kemal Çelik´e, Fizik Takım Eğitmeni Seher Damlı´ya, Kimya Takım Eğitmeni Dr. İrfan Yamak´a ve Biyoloji Öğretmeni Dr. Baran Dadakoğlu´na teşekkür ederiz.

Ara

13 Aralık 2017 Çarşamba günü, Ankara Fen Lisesi Spor Kulübü´nün boks takımı, antrenmanını Şefik Tetik Boks Salonu´nda gerçekleştirdi. Öğrencilerimizin heyacanı ve çalışma gayretleri göz doldurdu. Öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Öğrencilerimizi Türkiye Boks Müsabakalarına hazırlayan ve öğrencilerimize zamanını, emeğini ve birikimlerini aktaran Dünya´nın en genç olimpiyat hakemi ve Beden Eğitim Öğretmeni Emre Aydın´a teşekkür ederiz.

Ara

7 Aralık 2017 Perşembe günü, 10. sınıflar dönem konseri gerçekleşti. Konser, öğretmen ve öğrencilerimiz tarafından beğeniyle izlendi.

Görev alan bütün öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

Ara

 

12 Aralık 2017 Salı günü, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü  ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, okulumuzu ziyaret etti. Kendilerine ziyaret için teşekkür ediyoruz.

 

Ara

11 Aralık 2017 Pazartesi günüokulumuz 10/B sınıfı öğrencilerinden Yağmur USLU’ nun resim sergisini, öğrencilerimizle   açılışını gerçekleştirdik. Karakalem, Suluboya ve Yağlı Boya Resim tekniklerinden oluşan 25 eser öğretmen ve öğrencilerimizin beğenisine sunulmuştur.

Resim sanatını yeni nesillere aktarmak ve öğrencilerimizin, bu sanata karşı ilgisini çekmek ve arttırmak açısından son derece verimli olmuştur. Öğrencilerimizle sanat yüklü bir gün geçirdik.

Harika resimlerin sahibi Yağmur Uslu‘yu tebrik eder, serginin ve öğrencimizin eserlerinin hazırlamasında emeği geçen Görsel Sanatlar Öğretmeni Seyfi Seydi Salantur´a teşekkür ederiz.

 

Ara

8 Aralık 2017 Cuma günü, 16-17 Aralık 2017 tarihlerinde, 2. aşama sınavına girecek olan fizik olimpiyat öğrencilerimize yönelik moral yemeği etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinliği planlayan  fizik olimpiyatı Takım Eğitmeni Fizik Öğretmeni Seher Damlı´ya, yemeğe katılan; Fizik Öğretmeni Fatih Yılmaz´a ve Biyoloji Öğretmeni Baran Dadakoğlu´na teşekkür ederiz.

Ara

AFL´nin hızına yetişilmiyor....Yarışmalar, konferanslar, konserler, olimpiyatlar, müsabakalar...Sanat da bizim asla vazgeçemediğimiz ve çok önemsediğimiz bir dal. 10 Aralık 2017 Pazar günü öğretmen ve öğrencilerimizden oluşan 90 kişilik bir ekip Tiyatro Kulübümüzün organizasyonuyla, Dostoyevski"nin aynı adlı eserinden çevrilerek Devlet Tiyatrolarına sahnelenen "Yer Altından Notlar" adlı oyunu büyük bir keyifle izledi. Öğrencilerimiz, sanatçıların yüksek performansını ayakta alkışladı.

Öğrencilerimize eşlik eden; Müdür Yardımcısı Saliha Özbek´e, Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Fadime Hilal Mert´e, Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Necla Karaçay´a, İngilizce Öğretmeni Burcu Kurt´a, Kimya Öğretmeni Şerife Tunç´a, Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Selim Akgül´e, İngilizce Öğretmeni Nigar Demiröz´e, Almanca Öğretmeni Hülya Karaca´ya ve Felsefe Öğretmeni Hatice Kayabaş´a teşekkür ederiz.

Ara

8 Aralık 2017 Cuma günü, Gazi Üniversitesi Türk Halk Müziği Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi Betül Toprak ve ekibi tarafından Türk halk müziği konseri icra edildi.

Türk kültürünün mihenk taşlarından olan Türk halk müziğini yeni nesillere aktarmak ve öğrencilerimizin, Türk halk müziğine karşı ilgisini çekmek açısından çok verimli bir konser gerçekleştirdik. Öğrencilerimizle duygu dolu anlar yaşadık.

Programın organizasyonunu yapan Müzik Öğretmeni zeynep Nalan Çakır´a ve Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Betül Toprak´a teşekkür ederiz.

Ara

Uygar toplumlarin olmazsa olmazı olan demokrasi kavramını tanımak, meclisin işleyişini yerinde görmek ve demokrasinin organlarını öğrenmek üzere 4 Aralik 2017 Pazartesi günü, bir grup öğrenciyle Türkiye Büyük Millet Meclisini ziyaret ettik.
Ders içeriği kapsamında gerçekleştirilen geziyi planlayan ve gezide öğrencilere nezaret eden, Tarih Öğretmeni Ahmet Akarken´e ve İngilizce Öğretmeni Burcu Kurt’a teşekkür ederiz.

Ara

4-5 Aralık 2017 tarihlerinde Çankaya İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu masa tenisi müsabakalarında 3. olduk. Öğrencilerimiz; İbrahim Hakkı Özdabakoğlu’nu, Sabahaddin Mert Esis’i, Deniz Emin Erden’i ve OzanErbay’ı başarılarından dolayı tebrik eder, takım antrenörü  Beden Eğitimi Öğretmeni Emre Aydın’a teşekkür ederiz.

Ara

 

Bugün Ankara Fen Lisesi olarak Ses Radyo´da Ahmet Yekba Doruk´un "Okul Yolunda" programının konuğu olduk. Ahmet Yekba Doruk´un sorularını yanıtlayan Okul Müdürü Aydın Demir, okulumuzun tarihi ve kuruluş süreci hakkında bilgi verdi. Öğrencilerimizin üniversite sınavlarındaki başarısından ve olimpiyat çalışmalarından söz etti. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Selim Akgül, öğrencilerimizin fen bilimleri ve matematiğin yanında spor ve sanat dallarında da başarıları olduğunu kaydetti. Sıkıntılar içinde olan dünyanın her yerine saadet götürmek için üzerimizdeki külleri savurarak yeniden güçlü bir medeniyet olmamız gerektiğini belirtip bunun için de gençleri doğru ve güzel yetiştirmek gerektiğini söyledi. Öğrencilerimiz Hiranur Kesemen, Ayşe Ebrar Altınok, Edanur Kılıç, Ebrar Taştan ve Zeynep Erten okul yaşamlarından ve Fen Liseli olmanın ayrıcalıklarından bahsetti. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Selim Akgül ve Zeynep Erten, Necip Fazıl´ın Zindandan Mehmet´e Mektup şiirini düet yaparak okudular. Okul Müdürü Aydın Demir, başarımızda öğretmenlerin büyük emekleri olduğunu, pansiyonlu bir okul olduğumuz için yirmi dört saat hizmet verdiklerini vurgulayarak onlara müteşekkir olduğunu söyledi

 

Ara

02 Aralık 2017 Cumartesi günü veli-öğretmen görüşmemizi çok verimli bir şekilde tamamladık. Toplantıya katılan velilerimize katılımlarından dolayı teşekkür ederiz.

Cumartesi günü sabah başlayıp, akşama kadar süren toplantıda fedakarca emek sarf eden öğretmenlerimize şükranlarımızı sunuyoruz.


Kas

24-27 Kasım tarihleri arasında TED Üniversitesi ve TBB Litai Otel’de bu yıl 12’ncisi düzenlenen ‘Euroasia Mun Training and Development Conference 2017’ye Ankara Fen Lisesi olarak 14 öğrencimiz ile katıldık.

Yaklaşık 350 lise ve üniversite öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen konferansta öğrencilerimiz dört gün boyunca hem eğitim alıp hem de konferansın resmi dili olan İngilizce’yi kullanarak münazara yeteneklerini geliştirdiler.

10/A sınıfı öğrencilerinden; Yiğit Baran BELYURT Romanya, Yusuf Mirza ÖZPOLAT Ürdün, 10/B sınıfı öğrencilerinden; Kerem DURSUN Küba, Ahmet Kadir KARAKOÇ Portekiz delegesi olarak Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesinde terör ile mücadele konusunu tartışırken; 10/A sınıfından; Berfin KIZILAY Slovakya, 10/B sınıfından Sezin KARAMAN Portekiz, 10/D sınıfından Gökçen MAKAS Ürdün ve Elif PEHLİVANLI Küba delegesi olarak Sosyal, Kültürel ve İnsani Komitede Yemen krizine çözümler üretmeye çalıştılar.

11/D sınıfı öğrencimiz Doğa GÜLSOY Sierra Leone delegesi olarak Milletler Topluluğunda Milletler Topluluğu’nun yeniden düzenlenmesine ilişkin fikir üretirken; 11/B sınıfı öğrencimiz Selin Zeynep ERTAN Küba delegesi olarak Amerikan Devletleri Örgütünde güvenlik, demokrasi ve insan hakları gibi açık gündem konuları üzerinde çalışmalar yaptı.

77 Birleşmiş Milletler üyesinin ortak ekonomik çıkarlarını korumak, konseyde müzakere güçlerini arttırmak amacıyla kurduğu gayri resmi G-77 komitesinde ise 10/A sınıfı öğrencisi Bilgesu ÇOBAN Sierra Leone, 10/D sınıfı öğrencisi Doğa SAVAŞ Ürdün delegesi olarak tüm dünyayı ilgilendiren açlık ve yoksulluk konularını tartışırken; 10/A sınıfından Ravza Zeynep SILAY Romanya, 11/D sınıfı öğrencisi Şevval Nur BEKTAŞ ise Portekiz delegesi olarak Toplumsal Kalkınma Komisyonunda iş piyasasında toplumsal ihracı önleme konusunda çözüm önerileri ürettiler.

Kapanış seremonisinde ‘Promising Delegate’ (Gelecek Vaat Eden Delege) ödülüne layık görülen öğrencimiz Şevval Nur BEKTAŞ başta olmak üzere, öğrencilerimize gözlemci olarak bu konferansta eşlik eden okulumuz İngilizce Öğretmenleri Burcu KURT ve Nigar DEMİRÖZ ile birlikte dünyayı ilgilendiren önemli konuları topluluk önünde İngilizcelerini kullanarak ifade etme özgüvenini gösteren katılımcı öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

Kas

23 Kasım 2017 Perşembe günü, AFLİVA´da Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü´nün planladığı ve devlet tiyatro sanatçılarının rol aldığı Hoca Ahmet Yesevi´nin hayatı, Türk-İslam değerleriyle bezenmiş yüce kişiliğinden bölümlerin işlendiği ve gençliğe değerlerimizle ilgili mesajların verildiği bir oyun sahnelendi.

Ahmet Yesevi, Yunus  Emre, Evliya Çelebi ve Aşık Veysel bugün Afliva´nın sahnesinde buluştular. Türk kültür ve edebiyatının temel taşlarından olan Ahmet Yesevi´nin yaşam felsefesi tiyatro sahnesine yansıtıldı. Mevlâna, Hacı Bektaşı Veli, Tapduk Emre gibi tasavvuf büyüklerine de göndermeler yapıldı.  Anadolu´nun Türkleşmesinde ve burada İslam´ın yayılmasında yetiştirdiği öğrencileri yoluyla Ahmet Yesevi´nin oynadığı rol üzerinde duruldu. Güzel ahlak, erdem, çalışkanlık, sabır gibi değerlerin öne çıktığı oyunda Türk gençlerinin geçmişinden alacağı güçle bulundukları her yere iyiliği, güzelliği, adaleti götüreceği vurgulandı. 9 ve 10. sınıf öğrencilerimiz, Ahmet Yesevi ve Yunus Emre´den dinledikleri şiirler ile Âşık Veysel´den dinledikleri türküleri zevkle dinlediler.