T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Ankara Fen Lisesi

Haberler

Ekm

Yatılı ve gündüzlü öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak amacıyla 12/B sınıfından öğrencimiz Mehmet Altınsoy’un annesi Hafize Altınsoy’un 12/B sınıfını evinde yemeğe davet etmesi nedeniyle sınıf olarak bir ev ziyaretinde bulunduk. Bu birliktelikte yatılı ve gündüzlü olan öğrencilerimiz birlikte yemek yedikten sonra hoşça vakit geçirdiler. Son sınıf öğrencilerimizin çalışmalarına kısa, neşeli ve unutulmayacak bir mola vermesini sağlayan öğrenci velimiz Hafize Altınsoy’a ve sınıf öğretmeni Matematik Öğretmeni Deniz Yüksel Taş’a teşekkür ederiz.

 

Ekm

Ankara Tıp Fakültesi öğrencileri birliği üyeleri ve Afl mezunu Ankara Üniversitesi tıp öğrencisi Onur Sönmez,  9.ve 10.sınıf öğrencilerimize bilimsel araştırma, bilimsel düşünme ve bilime dair neden ve niçin sorularını sorabilen bireyler olma içerikli "Geleceğin Araştırmacıları " konulu konferansımızı gerçekleştirdik.

Mezun öğrencimiz Onur Sönmez’i tebrik eder, planlamada emeği geçen Müdür Yardımcısı Saliha Özbek’e ve Rehberlik Öğretmeni Jale Özoğlu’na teşekkür ederiz.

 

 

Ekm

13 Ekim Ankara’nın başkent oluşunun 94. Yıldönümü nedeniyle edebiyat öğretmenlerimizin hazırladığı ve 11. Sınıf öğrencilerimizin sunduğu programı 13 Ekim 2017 Cuma günü AFLİVA’da gerçekleştirdik.

Programın ikinci bölümünde ölümünün 5. Yıldönümünde Neşat ERTAŞ’la ilgili anma programı gerçekleştirdik. ERTAŞ’ın hayatı, sanatçı kişiliği slayt gösterisiyle sunulmuştur. Eserlerindeki anlam ve derinlik, sevilen türkülerinden seçilen türkülerle öğrencilerimiz tarafından icra edilmiştir.

Programda görev 11. Sınıf öğrencilerimizi tebrik eder, programın organizasyonunda emeği geçen Felsefe Öğretmeni Hatice KAYABAŞ’a, Müzik Öğretmeni Zeynep Nalan ÇAKIR’a ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Necla KARAÇAY’a ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Hüseyin CİHANGİR’e  teşekkür ederiz.

 

Ekm

Okulumuz Türk Dili ve Edebiyat Öğretmenleri Selim AKGÜL ve Hüseyin CİHANGİR 15.10.2017 tarihinde 18 öğrencimiz ile Gazi Anadolu Lisesi Toplantı Salonunda "Münazara" konulu bir sunuma katılmıştır. Sunum ODTÜ Münazara Topluluğu üyelerinden Muhammet KIRAÇOĞLU tarafından verilmiştir. Sunumda münazara etkinliğinin kişisel gelişime katkıları üzerinde durulmuş ve İngiliz Parlamenter Sistemi´ne dayanan "Dünya Okulları Münazara Sistemi" tanıtılmıştır.

Münazara oyunları, öğrencilerin bilgi seviyelerini artırarak daha doğru düşünebilmelerini ve düşüncelerini topluluk önünde etkili, rahat bir şekilde savunabilmelerini sağlayacaktır. Bu nedenle okulumuzda bir münazara topluluğu kurulacaktır. Münazara topluluğumuz il ve ülke genelindeki münazara yarışmalarına katılacaktır.

Münazara çalışmalarını yürütecek Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri: Hüseyin CİHANGİR´e ve Selim AKGÜL´e teşekkür ederiz.

 

 

Ekm

14 Ekim 2017 Cumartesi günü, Fizik Olimpiyat Eğitmeni Fizik Öğretmeni Seher DAMLI tarafından planlanıp, 25. TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları 1. Aşama sınavını başarıyla geçip, 2. Aşama sınavlarına girmeye hak kazanan 7 öğrencimize yönelik Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi, eski öğrencilerimizin velisi, Fizikçi Prof. Dr. Elşen VELİ tarafından tam gün boyunca eğitim gerçekleştirildi.

Kasım ayının sonunda yapılacak olan 2. aşama sınavına girecek öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyoruz.

Prof. Dr. Elşen VELİ hocamıza, kıymetli vakitlerini öğrencilerimize ayırdığı için minnettarız.

Eğitimin planlamasını sağlayan Fizik Olimpiyat Eğitmeni Fizik Öğretmeni Seher DAMLI’ya da teşekkür ederiz.

 

Ekm

Ankara Fen Lisesi öğrencileri bugün 15.00´te Cüneyt Gökçer sahnesinde ´Osmancık´ oyununu izledi. Sanatın ve sanatçının toplumun ışığı olduğunu bilen öğrencilerimiz öğretmenleriyle birlikte milli ve manevi değerlerimizin işlendiği oyunu büyük bir ilgiyle izledi. Öğrencilerimiz oyun sonunda oyuncularla oyun üzerine konuşma fırsatı buldu ve oyuncular tarafından sevgi ve ilgiyle uğurlandı.

Öğrecilerimize refakat eden; Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Necla KARAÇAY´a, İngilizce Öğretmeni Burcu KURT´a ve Beden Eğitimi Öğretmeni Emre AYDIN´a teşekkür ederiz.

Ekm

 Evren, gökyüzü ve galaksi görsellerine bakıp da etkilenmeyen yoktur. Sanat, astronomi heyecanını paylaşmanın harika bir yoludur ve Sınır Tanımayan Gökbilimciler (Astronomers Without Borders), çok aktif bir AstroArts topluluğuna sahiptir. Amerika´nın Kaliforniya eyaletine ait olan bu topluluğun Genç Çocuklar - 7 yaş altı, Gençlik - 8-12, Genç - 13-17, Yetişkinler - 18+ kategorilerine ait resim yarışmasına okulumuz Fizik Öğretmeni Seher DAMLI,12 B sınıfından Tuğçe Sena KOYUNCU ve 11 A sınıfından Ayfer GÜNEY, astronomi alanında yaptıkları suluboya çalışmaları ile Mayıs 2017´de yarışmaya katılmışlardır. Yarışmanın yetişkin kategorisinde okulumuz Fizik Öğretmeni Seher DAMLI ikincilik ödülü almıştır.

Öğrencilerimizi ve Fizik Öğretmeni Seher DAMLI´yı tebrik ediyoruz.

Ekm

Üniversite ve bölüm seçimi geleceğe yön verecek önemli bir seçimdir. Öğrencilerimizin bu seçimlerinde daha bilinçli seçim yapmalarına yönelik 13 Ekim 2017 Cuma günü AFLİVA´da TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümü öğretim üyelerini okulumuzda misafir ettik. Makine Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. DR. Cihan TEKOĞLU tarafından bölüm tanıtımını yaptı. Tanıtımda; eğitimin içeriği, çif anadal, yandal, Erasmus, ortak eğitim, akademik kariyer, staj imkanları, burs ve üniversitenin sosyal kültürel imkanları hakkınfda öğrencilerimizi bilgilendirdi. Ayrıca makine mühendisliğini tanıttı. Öğrencilerimiz kafalarındaki bölümlerle ilgili sorular sordu. Katılımlarından dolayı Makine Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. DR. Cihan TEKOĞLU´na teşekkür ederiz.

Programın organizasyonunu sağlayan Rehberlik Öğretmeni Selvinaz ÇAM´a da teşekkür ederiz.

Ekm

Tiyatro, sanatın tümü gibi bir devdir. Eğitir, geliştirir insanı, dünyasının sınırlarını genişletir.
Ankara Fen Lisesi bu bilinçle 12 Ekim 2017 tarihinde saat 20.00’de Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde Tarık Buğra’nın yazdığı ‘Osmancık’ adlı tiyatro oyununu öğrenci ve öğretmenleriyle izlemiştir.
Bu oyunu izleyerek Osmanlı Devleti’nin ne kadar uzun ömürlü ve uygar olduğunu, dillere destan bir imparatorluğun köklerinin dayanağını, bu memleketi kuran irade, şuur ve karakterleri tanımıştır.
Tiyatro kulübünün bu etkinliği her ay Devlet Tiyatrolarinda bir oyun izleme veya Devlet Opera ve Balesi etkinliklerine katılma olarak planlanmıştır.

Öğrencilerimize zamanlarını ayıran  Tiyatro Kulübü Öğretmenleri; İngilizce Öğretmeni Burcu KURT´a ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Necla KRAÇAY´a ve destek olarak katılan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Fadime Hilal MERT´e, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Selim AKGÜL´e ve İngilizce Öğretmeni Nigar DEMİRÖZ´e teşekkür ederiz.

 

Ekm

Ankara Fen Lisesi,  sosyal  etkinlikler  çerçeve programı  dahilinde Ankara’nın başkent oluşunun 94’üncü yıldönümü  sebebiyle okulumuz 11-A,11-B ve 10-B şube öğrencilerimizin katılımı ile I.TBMM Kurtuluş  Savaşı Müzesi ve II. TBMM Cumhuriyet Müzeleri ziyaret edilmiştir.

Tarih Öğretmeni Ahmet Akarken’in anlatımı ile 13 Ekim 1923’de tek maddelik bir yasa ile kabul edilen, Cumhuriyetçilik ilkesi doğrultusunda ilk kararların alındığı tarihi mekanlarda, Kurtuluş mücadelesinin merkezi, yeni devletin başkenti Ankara’nın tarihine küçük bir yolculuk yapmış olduk.

1924- 1960 yıllarında II. Meclis salonda Atatürk İlke ve Devrimleri gerçekleştirilmiş, çağdaş yasalar çıkarılmış, önemli antlaşmalar yapılmış, çok partili sisteme geçiş sağlanmış ve Atatürk 15 - 27 Ekim 1927 tarihleri arasında 6 gün süre ile 36 saat 33 dakika süren “Büyük Nutuk”u burada okumuştur.

Ziyaretimize eşlik eden Tarih Öğretmeni Ahmet Akarken , İngilizce öğretmeni Nigar Demiröz ve  tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkacağına sonsuz güvenimiz olan, geleceğimizin teminatı gençlerimize katılımlarından dolayı  teşekkür ederiz.

 

Ekm

11 Ekim 2017 Çarşamba günü, ders çıkışında 10. sınıf öğrencilerimizle mangal keyfi düzenledik. Öğrencilerimiz, mangal etkinliğiyle eğlendi.

Mangalın hazırlanmasında ve dağıtılmasında emeği geçen; Müdür Yardımcısı Saliha ÖZBEK´e, Rehber Öğretmen Jale ÖZOĞLU´na, Tarih Öğretmeni Ahmet AKARKEN´e, İngilizce Öğretmeni Zeliha EYYÜBOĞLU´na, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Selim AKGÜL´e, Beden Eğitimi Öğretmeni Emre AYDIN´a, Beden Eğitimi Öğretmeni Esin İLERİSOY´a, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Hüseyin CİHANGİR´e ve Müzik Öğretmeni Zeynep Nalan ÇAKIR´a teşekkür ederiz.

Ekm

         "Sahipsiz vatanın batması haktır/ Sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır" Mehmet Akif Ersoy´un bu dizelerde belirttiği gibi vatan sevgisi her şeyin üzerindedir. Bu duygu ve düşüncelerin öğrencilerimizin gönül dünyasının merkezine yerleştirmeyi arzulayarak düzenlediğimiz şiir dinletisi herkesi büyüledi.

        Öğrencilerimizin sahnede gösterdiği performans dinleyicilerce çok beğenildi ve ayakta alkışlandı. Dinletide konuğumuz olan Eski Bingöl Emniyet Müdürü Gazi Atalay Ürker´in "15 Temmuz" adlı şiirini oğlu Atalay Can Türker okudu. Duygusal ortamların da oluştuğu bu şiir dinletisiyle vatan aşkımız daha da pekişti.           Dinletinin hazırlanmasında emeği geçen Türk Dili ve Edebiyatı zümremize teşekkür ederiz.

Ekm

Robotik Kulübü çalışmalarına 07 Eylül 2017 Cumartesi günü fizik laboratuarında başladı. Öğrenciler, robotik sistemlerin temel çalışma prensipleri hakkında bilgilendirildi. Algıçlar, eyleyiciler, mikroişlemciler ve mekanik sistemler hakkında bilgilendirildi. Kulüp, iş paylaşımı yaparak, lego çalışma grubu, hazır mikroişlemci (arduinovb.) çalışma grubu ve serbest çalışma grubu olmak üzere üç takım oluşturdu. Çalışma alanlarına göre, öğrenciler okulumuzda verilen temel elektronik ve programlama kurslarına yönlendirildi. Öğrencilerimize bundan sonraki çalışmalarında eğlenceli ve verimli bir süreç diler, Fizik Öğretmenleri; Fatih YILMAZ´a ve Seher DAMLI´ya teşekkür ederiz.

Ekm

Ankara Fen Lisesi olarak bugün Rehberlik Uzmanı Hüseyin Aslantürk´ü ağırladık. Değişen sınav sistemi hakkında bilgi veren Hüseyin Aslantürk, yeni sınav sisteminin tarihi ve içeriğiyle ilgili düşüncelerini şu şekilde belirtti: Yeni sınav haziran ayının birinci veya ikinci hafta sonunda olacak.  Cumartesi ve pazar günlerinde iki oturum şeklinde yapılacak olan sınavın ilk oturumu YGS formatında olacak. Soru sayısının YGS´den az olacağı bu sınavdan tüm öğrenciler sorumlu olacak. Türkçe ve matematik derslerinin ağırlığı yüksek olurken fen ve soayal bilimlerin katsayısı daha düşük olacak. Pazar günü yapılacak ikinci oturum LYS formatında olacak. Bu sınav tek kitapçık şeklinde olacağından kendi alanıyla ilgili soruları çözen öğrenciler isterlerse diğer alanların da sorularını çözebilecek. Bir dersten arta kalan zamanını diğer ders için de kullanabilecek.

Hüseyin Aslantürk, sınav sistemi nasıl olursa olsun öğrencilerin başarısının azimli çalışmaya bağlı olduğunu söyledi. Böyle durumlarda sistemi dert etmeden yoluna aşkla devam edenlerin başarıya ulaşacaklarını vurguladı. Nitelikli öğretmenleri ve ortamları sayesinde Ankara Fen Lisesi öğrencilerinin başarıya bir adım daha yakın olduklarını söyledi.    Öğrencilerimizin ilgiyle dinlediği Hüseyin Aslantürk´ü okulumuza davet eden ve programı hazırlayan Rehberlik Öğretmeni Selvinaz Çam ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Selim Akgül´e teşekkür ederiz.

Ekm

Okulumuzda yabancı dil eğitimine büyük önem verilmekte olup, dili yaşayarak öğrenme konusunda en önemli etkinliğimiz Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferanslarıdır.

Genç delegelerin insan hakları, silahsızlanma, doğanın korunması, gençlik ve göçmen sorunları gibi konuları tartışıp çözüm aradıkları bu toplantılarda, dünya gençliği ön yargıdan uzak, hoşgörü ve barışın ön planda olduğu küresel bir bakış açısına sahip olmaktadır. Biz de, Ankara Fen Lisesi olarak, 29 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında bu yıl 6.sı düzenlenen ve dünyanın her yerinden 400´e yakın lise öğrencisine ev sahipliği yapan İTÜ Uluslararası Model Birleşmiş Milletler (IIMUN ´17) Konferansı´na katıldık. Okulumuz İngilizce öğretmeni Burcu KURT danışmanlığında 10. Sınıf öğrencilerimizden Gökçen MAKAS, Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi´nde ´Büyükelçi´ sıfatı ile Litvanya´yı, Gül İlke DOĞAN ise ´Sözcü´ olarak Afganistan´ı temsil etti.  İngilizce´yi etkin bir şekilde hayata geçirme, bu dilde okuma, araştırma, düşünce üretme, yazılı döküman hazırlama, ikna etme, eleştirel düşünme ve problem çözme gibi beceriler kazandıran MUN konferanslarına katılımımız devam edecektir.

Öğrencilerimizi tebrik eder, İngilizce Öğretmeni Burcu KURT´a teşekkür ederiz.