T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Ankara Fen Lisesi

Haberler

Eyl

Okulumuz Amatör Radyo ve Telsizcilik Kulübü´nün etkinliği olan amatör radyo kursu 28 Eylül Perşembe günü saat 18.30´da fizik laboratuvarında başlamıştır. Her perşembe günleri Temel Metin Yaşar tarafından verilecek kursun nihai amacı telsizcilik sertifikası almak, amatör radyoculuk faaliyetlerini yaygınlaştırmak ve Mors Alfabesi´ni öğrenmek. Bu hafta ilk etkinlikte öğrenciler elektromanyetik dalgaların özellikleri, radyo alıcıları ve yayıncılık tarihi hakkında bilgi edinmişlerdir. Kurs faaliyetleri Fizik Öğretmeni Seher DAMLI gözetiminde ve denetiminde devam edecektir. Okulumuzda amatör radyo ve telsizcilik faaliyetleri için tüm destek ve girişimleri sağlayan Mezunlar Vakfı Başkanı Ömer Edip Erdemli´ye teşekkür ederiz. ""

Eyl

29 Eylül Cuma günü, 12. Sınıf öğrencilerimize yönelik moral ve motvasyon kahvaltısı düzenledik.

Öğretmenlerimizin evlerinden hazırlayarak getirdikleri yiyeceklerle samimi bir ortamda yeni eğitim-öğretim yılına merhaba dedik.

Gönüllerini ve evlerinin samimi sıcaklığını öğrencilerimize suman öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Eyl

29 Eylül 2017 Cuma günü, 9. Sınıf öğrencilerimiz ODTÜ´de ´Bilimin Ev Hali´ Stem sergisi ve atölye çalışmasına katıldı.

Çok keyifli ve eğlenceli bir ortamda öğrencilerimiz bilim ve teknoloji çalışmalarına motive oldular.

Gezi planlamasını yapan Fizik Öğretmeni Seher DAMLI´ya, geziye eşlik eden; Fizik Öğretmeni Fatih YILMAZ´a, Coğrafya Öğretmeni Ali KIRAY´a, Matematik Öğretmeni Harun ÇİNAN´a, Türk Dili ve Edebiyeti Öğretmeni Necla KARAÇAY´a, İngilizce Öğretmeni Nigar DEMİRÖZ´e ve Rehberlik Öğretmeni Jale ÖZOĞLU´na teşekkür ederiz.

Eyl

 

Okulumuz Görsel Sanatlar Öğretmeni Seyfi Seydi SALANTUR, 9/B  Sınıfı öğrencileriyle  okul bahçesindeki dersi, öğrencilerimiz için hem sıcak havanın keyfini çıkarmak hem de eğlenirken öğrenmek açısından çok verimli olmuştur. Okul bahçemizin, öğrencilerimizin çevresini daha dikkatli incelemesi, tanıması, anlaması ve resmedilmesi açısından uygun ortam sağlamaktadır. Okulumuzda görsel sanatlar dersi öğrencilerimizin atölye çalışmaları ve açık hava atölyesi etkinliklerine ara vermeden devam edecektir.

Okulumuz Görsel Sanatlar Öğretmeni Seyfi Seydi SALANTUR’a teşekkür ediyoruz.

 

Eyl

2017-2018 eğitim-öğretim yılının başlaması ile bilim olimpiyat çalışmaları da hızla başladı. 9. ve 10. sınıf öğrencilerimize fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar ve matematik dallarından ilgili olimpiyat eğitmenleri tarafından tanıtım sunumları gerçekleştirildi. 25 Eylül Pazartesi gününden itibaren dallar sırasıyla seviye tespit sınavını gerçekleştirmeye başladı.  Sınavlara tüm 9. sınıf öğrencilerimiz büyük ilgi gösterdi. Bilim Olimpiyatlarında geçmiş sınavlarda başarı elde eden takım öğrencilerimiz ise sınav sonrasında öğrencilerimizin sorularını yanıtladı, nasıl çalışmaları gerektiği konusunda bilgi verdi. Olimpiyat çalışmalarımızda öğrencilerimize başarılar dileriz. Olimpiyat Eğitmenlerimiz; Matematik Olimpiyat Eğitmeni Matematik Öğretmeni  Mehmet ŞAHİN´e, Bilgisayar Olimpiyat Eğitmeni Matematik Öğretmeni  Kemal ÇELİK´e, Kimya Olimpiyat Eğitmeni Kimya Öğretmeni  Dr. İrfan YAMAK´a, Biyoloji Olimpiyat Eğitmeni Biyoloji Öğretmeni  Nebahat KOCASARAÇ ve Fizik Olimpiyat Eğitmeni Fizik Öğretmeni  Seher DAMLI´ya teşekkür ederiz.

Eyl

 

Okulumuz Elektronik Kulübü faaliyetlerine başladı. Her cumartesi günü saat 14.00 ile 17.00 arasında fizik laboratuvarında gerçekleşecektir.  Kursumuz; elektriğin temel esasları, doğru akımın esasları, alternatif akımın esasları, analog devre elemanları ve lojik devreler gibi konularda geçen yıl olduğu gibi 2017-2018 eğitim-öğretim yılı sonuna kadar Fizik Öğretmenleri: Seher DAMLI ve Fatih YILMAZ rehberliğinde devam edecektir. Ders dışı eğitim kapsamında ve gönüllük ilkesine göre emek gösterecek olan öğretmenlerimize, Elektronik Öğretmeni Erdal ÜNAL´a ve Mezunlar Vakfı Başkanı´na şimdiden teşekkür ederiz.

 

Eyl

Fizik Öğretmenleri Seher DAMLI ve Fatih YILMAZ rehberliğinde, 9. Sınıf öğrencilerinin astronomi dersiyle tanışmaları ve sonbahar ekinoks tarihleriyle birlikte önemli bir etkinlikle start vermiştir. Bilim tarihinde önemli bir yeri olan Eratosthenes´in Dünya´nın çevresini ve yarıçapını ölçtüğü deneyi, 22 Eylül Cuma günü 12.41´de öğrencilerimiz de gerçekleştirmiş ve tüm Dünya´ya başvuruları açık olan Eratosthenes Experiment adlı fotoğraf yarışmasına katılmışlardır. 

Okulumuzda önemli bir yeri ve önemi olan astronomi dersi içerisinde öğrencilerimizin atölye çalışmaları ve etkinlikleri astronomi kulübü faaliyetleri ile birlikte devam edecektir.

Fizik Öğretmenlerimiz Seher DAMLI´ya ve Fatih YILMAZ´a teşekkür ediyoruz.

Eyl

Ankara Fen Lisesi´nin 2017-2018 yılı tanıtım videosu için aşağıdaki linki tıklayınız!

https://youtu.be/aTD6dHmxZFY

Eyl

2017-2018 yılı için zil uygulamasının kaldırılması veya devamı için öğrenciler oy kullandı. Oylamaya gidilmesinin amacı: Demokrasi kültürünün bu sıralarda kazandırılması, okul yönetiminde öğrencilerin de görüşlerinin alınması ve kabul görmesi düşünülerek 19 Eylül 2017 Salı günü oylama gerçekleştirildi. Oylamaya 481 öğrenci katıldı.

Zil uygulaması devam etsin diyenlerin sayısı: 209,

Zil uygulaması kaldırılsın diyenlerin sayısı: 271,

Geçersiz oy sayısı:1 olarak tutanak altına alınmıştır.

Oylama sonucuna göre okul yönetimi gerekli çalışmayı başlatmış olup, sonuca göre işlemin uygulanmasını gerçekleştirecektir.

Seçimin yürütücüleri olan; Tarih Öğretmeni Ahmet AKARKEN´e ve Kimya Öğretmeni Çetin GÜNGÜZ´e teşekkür ederiz.

Eyl

 

2017-2018 Eğitim öğretim yılı saat 09.30’da yapılan açılış programıyla başladı. Okulumuzun tarihçesi, kültürü ve başarıları yeni başlayan öğrencilerimize anlatıldı. AFL’li olma bilinci tüm öğrencilerimize yeniden hatırlatıldı. Yalnız ülkemizin değil dünyanın seçkin üniversiteleri arasında bulunan, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi rektörü, AFL ailesinin 1970 mezunu Sayın Abdullah Atalar, açılış programımızı onurlandırdı. Öğrencilerimize ´DNA ve Bilimsel Araştırma Aşamaları´  konusunda ilk dersi verdi. Ulusal ve uluslararası proje ve olimpiyatlarda derece alan öğrencimiz Seçkin Yaşar ve Kayra Uygun’a plaketleri sunuldu. 2016-2017 okul birincimiz Ayşe Müge Güngör’e plaket verildi ve tüm mezunlarımız adına üniversiteye uğurlandı. Okul Müdürü Aydın Demir, 2017-2018 eğitim öğretim yılının tüm AFL ailesine  başarılı bir yıl olmasını dileyerek program tamamlandı.

 

Eyl

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında okulumuza Türkiye´nin dört bir tarafından yerleşen öğrencilerimiz için uyum etkinlikleri başladı. Bu kapsamda yapılan tanışma töreninde yeni öğrencilerimiz ve velilerimiz okul yöneticileri ve öğretmenleriyle tanıştı. Tüm paydaşlar heyecan ve şevkle yeni  eğitim-öğretim yılına başladı.

Programın 2. günü olan 17 Eylül 2017 Pazar günü, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi, Hacı Bayram Camii ve Selçuklu dönemi eserleri gezisi düzenlendi.

Eyl

2017 TEOG yerleştirme sonuçlarına göre okulumuzu kazanan öğrencilerin 40 farklı ilden oldukları tespit edilmiştir.

Daha detaylı Ankara Fen Lisesi TEOG istatistik bilgilerini de yakın zamanda paylaşacağız.

Ağu

 

Öğrencilerimizin %89´u bir yükseköğretim programına yerleşmeye hak kazanmıştır.
103 öğrencimiz ilk 3 tercihinden birine yerleşmiştir.

Yerleşen öğrencilerimizin;

% 55´i tıp fakültelerine,

4 öğrencimiz diş hekimliklerine,

% 24.2´sinin ise mühendislik bölümlerine,

3 öğrencimiz temel bilimlere,

7 öğrencimiz  hukuk fakülteleri ve sosyal bilimler bölümlerine yerleşmiştir.

2016-2017 Eğitim öğretim yılında mezun olan 145 öğrencimizden 128´i bir yükseköğretim programına yerleşmeye hak kazanmıştır. Öğrencilerimizi tebrik eder, bu başarıda emeği geçen yönetici, öğretmen ve velilerimize teşekkür ederiz. Öğrencilerimizin başarılarının bundan sonraki yaşamlarında da devam etmesini temenni ederiz.

Yerleşen öğrencilerimizin üniversitelere ve bölümlere göre dağılımı için aşağıdaki linki tıklayınız!

 dosyalar/2017_09/03101630_YerleYen_YYrencilerimizin_bYlYmlere_gYre_daYlYmY.pdf 


 

 

Ağu

Milli Eğitim Bakanlığı´na bağlı 53.834 Web sayfası bulunmaktadır.

Okulumuzun web sayfası en çok takip edilen 10 web sayfasından biri oldu. Özgün haberleriyle ve güncellenen içerikleriyle takipçilerinin yoğun ilgisinin haklı gururunu yaşıyoruz. 

Ağu

2017 LYS Sonuçlarımız:

 

Sınava 145 öğrencimiz girmiştir. 

İlk 10’da 4 öğrencimiz, 9 derecemiz,

İlk 100’de 13 öğrencimiz, 57 derecemiz,

İlk 500’de 42 öğrencimiz, 174 derecemiz,

İlk 1000’de 63 öğrencimiz, 288 derecemiz,

İlk 2000’de 88 öğrencimiz, 297 derecemiz,

İlk 5000’de 124 öğrencimiz,

Geri kalan öğrencilerimiz de 10.000´in içerisinde bulunmaktadır.

 

Bu verilere göre okulumuz çok başarılı bir LYS geçirmiştir. Öğrencilerimizi tebrik eder, emeği geçenlere teşekkür ederiz