T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Ankara Fen Lisesi

Haberler

Kas

Mayıs 2017 tarihinde finalleri yapılan 48. Tübitak Lise Öğrencileri Proje Yarışmasında Matematik alanında Türkiye birincisi olan, Öğrencimiz Melih ŞAHİN’ in yaptığı “Kuvvet – Fark Üçgenleri ile ´Dizilerin Genel Terimlerinin Formülüzasyonu´ isimli proje, ülkemizi Mayıs 2018 ayında Arizona’ da yapılacak olan uluslararası bilim fuarında temsil edecek.

Tübitak tarafından bağımsız bir jüri tarafından seçilen projemiz AFL ailesi olarak bizleri ve öğrencilerimizi sevince boğdu. Dileğimiz projemizin ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek hak ettiği başarıyı elde etmesidir.

Bu vesileyle öğrencimiz Melih ŞAHİN’i tebrik eder,  danışmanı olan okulumuz Matematik Öğretmeni Kemal ÇELİK’e teşekkür ederiz.

 

Kas

10 Kasım´da Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK´ü andık.

Programın sunumunda emeği geçen öğrencilerimizi tebrik eder, programın hazırlanmasını ve planlamasını yapan; Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Hüseyin Cihangir´e, Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Necla Karaçay´a, Müzik Öğretmeni Zeynep Nalan Çakır´a, İngilizce Öğretmeni Burcu Kurt´a, Rehberlik Öğretmeni Jale Özoğlu´na ve Muhammet Sait Gümüş´e teşekkür ederiz.

Kas

8 Kasım 2017 Çarşamba günü, saat: 14:00´da  Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün sevdiği şarkı ve türkülerden oluşan´Atatürk ve Gençlik Konseri´ gerçekleştirildi. Bizlere çok duygulu anlar yaşattıkları için konservatuar sanat ekibine çok minnettarız.

Konserin düzenlenmesinde emeği olan mezunumuz Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kanneci´ye (FL-1974), Mezunlar Vakfı Başkanı Dr. Ömer Edip Erdemli´ye ve Müzik Öğretmeni Zeynep Nalan Çakır´a teşekkür ederiz.

Kas

6 Kasım 2017 Pazartesi günü, Fizik Kulübü´nün organize ettiği 9. sınıf öğrencilerimizle Polatlı´ya yapılan sosyal etkinlik gezide: Polatlı Bilim Merkezi ve Uluğ Bey Gökevi, Şehitler Tepesi- Sakarya Şehitliği Anıtı, Duatepe Şehitliği Anıtı, Gordion- Kral Midas´ın Tümülüsü görülmüştür. 
İlk olarak Polatlı Bilim Merkezi´nde yaklaşık 70 adet deney düzeneği görülmüş ve hemen yanındaki planetaryum ile gökyüzü ve uzay ile ilgili sunum dinlenmiştir.
Daha sonra ise Türklerin 1683 II. Viyana Kuşatması´yla başlayan geri çekilişinin son bulduğu ve Türk ordusunun kahramanca direnişi karşısında Yunanlılar yenilerek geri çekildiği destan yazılan topraklar görülmüştür.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün: “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır.  O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça bırakılamaz. Büyük küçük her birlik, ilk durabildiği noktada tekrar düşmana karşı cephe kurarak çarpışmayı sürdürür. Yanlarındaki birliklerin çekilmek zorunda olduğunu gören birlikler onlara bağlı olamaz. Bulundukları yerde sonuna kadar karşı koyacaklardır.”  tarihi emrinin verildiği cepheleri öğrencilerimiz yaşayarak görme ve hissetme şansına sahip olmuşlardır.   Gezimizde önemli anekdotlarıyla bizleri bilgilendiren Tarih Öğretmeni Ahmet Akarken´e, geziyi organize eden Fizik Öğretmenleri; Aşkın Burhan Ünal´a, Seher Damlı´ya ve Okul Müdürü Aydın Demir´e teşekkür ederiz.

Kas

05 Kasım 2017 Pazar günü, İstanbu´da bir grup öğrencimizle Ata Sporları Vakfı´yla yapılan işbirliği protokolü kapsamında  TRT´de yayınlanan ´Diriliş´ adlı dizinin setini ziyaret ettik. Sette, öğrencilerimiz dizide rol alan oyuncularla sohbet imkanı buldu.

 

Kas

Ankara Fen Lisesi Spor Kulübü  tarafından  düzenlenen Ankara Fen Lisesi Spor Kulübü Derneği Logo Yarışması: Okulumuzun tarihini, kültürel değerlerini, potansiyellerini ve kimliğini ön plana çıkaracak; Ankara Fen Lisesi Spor Kulübü’nü  yerel, ulusal ve uluslararası alanda temsil edecek;  Ankara Fen Lisesi Spor Kulübü Derneği’nin tüm faaliyetlerinde kullanılabilecek ve markalaşma çalışmalarının simgesi olacak logonun tasarımının yarışmasıdır.

Yarışma, seçici kurul üyeleri ve birinci derecedeki yakınları dışında amatör-profesyonel tüm sanatçılara, öğrencilere, öğretmenlere ve mezunların katılımına açıktır. 

Ankara Fen Lisesi Spor Kulübü Derneği Logo Tasarım Yarışması Şartnamesi İçin Aşağıdaki Linki Tıklayınız!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kas

6 Kasım 2017 Pazartesi günü, ´Tarih ve Bilim´ temalı gezi düzenlenecektir. Geziye 9. sınıfların bütün öğrencileri katılacaktır.

Gezide; Sakarya Şehitliği, Alagöz Karargahı, Dua Tepe, Gordion Müzesi, Midas Tümülüsü ve Polatlı Bilim Merkezi gezilecektir.

Kas

07 Kasım 2017 Salı günü,11.sınıf öğrencilerine yönelik Türkiye Endüstri Mühendisleri Toplulukları Birliği adına ODTÜ Endüstri Mühendisliği bölümünden Songül Kaya ve ( 2013- AFL) Serkan İyidemir´i okulumuzda misafir ettik. Endüstri mühendisliğinin tanıtımını yaptılar.

Programın hazırlanmasında ve planlamasında emeği geçen, Fizik Öğretmeni Fatih Yılmaz´a ve Rehberlik Öğretmeni Jale Özoğlu´na teşekkür ederiz.

Kas

UNESCO’nun dünyada senede sadece 10 kişiye verdiği uluslararası yükselen yetenek ödülünü Mart 2017’de alan ilk ve tek Türk olan Doç. Dr. Bilge Demirköz’ü 2 Kasım 2017 Perşembe günü yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vermek üzere okulumuzda ağırladık.

Astroparçacık fizikçisi olan Doç Dr Bilge Demirköz (ODTÜ Fizik) öğrencilerimize bilim insanı olmanın ve ülkemizi NASA ve  CERN gibi kuruluşlarda temsil etmenin gururunu anlatmış, ülkemizde temel bilimlerde hizmet vermek üzere oldukça fazla bilim insanlarına ihtiyaç olduğunu vurgulamıştır.

Konuşmacı ile iletişimi sağlayan Atakan Gürkan’a (ODTÜ Fizik, FL-97) ve konferansın organizasyonunu sağlayan Fizik Öğretmeni Seher Damlı’ya teşekkür ederiz.

 

Kas

Ankara Fen Lisesi ve Ümitköy İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu, futsa  dostluk maçında buluştular.

Öğrencilerimizi tebrik eder, takım eğitmeni Beden Eğitimi Öğretmeni Esin İlerisoy´a teşekkür ederiz.

Kas

1 Kasım 2017 Perşembe günü, Astronomi Kulübü üyeleri ile birlikte bir tanışma toplantısı ve gözlem gecesi gerçekleştirildi. Işık kirliliği nedeni ile az sayıdaki takım yıldızları incelendi, batmadan önce Satürn ve Ay gözlemi yapıldı. 

Etkinliği gerçekleştiren Astronomi Kulübü Öğretmeni Seher Damlı´ya teşekkür ederiz.

Kas

01 Kasım 2017 Çarşamba günü, Türkiye´nin ilk liseler arası Avrupa Boks Şampiyonu Gökhan Özkan, spor salonumuza gelerek öğrencilerimizle boks antremanı yaptı.

Ulusal ve uluslararası düzeyde dereceleri olan Özkan, öğrencilerin istekli ve heyacanlı olmasından çok mutlu oldu. Türkiye´nin en önemli liselerinden birinin spor salonunda boks salonunun olmasından da çok mutlu olduğunu ifade etti.

Öğrencilerimiz de bu ziyaretten çok mutlu oldular.

Öğrencilerimize bu imkanı sağlayan okulumuz Beden Eğitimi Öğretmeni ve ülkemizi 2016 Rio Olimpiyatları´nda boks hakemi olarak temsil eden Emre Aydın´a teşekkür ederiz.

Kas

Okulumuz öğrencilerinin bilinçli tercih yapmaları amacıyla, üniversite ve bölümleri tanımalarına yönelik olarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesine 31/10/2017 Salı günü 10:00-13:30 saatleri arasında 11. sınıf öğrencileriyle ziyaret edilmiştir. Üniversitenin tanıtım filminin ardından, fakültenin tanıtımı Ankara Fen Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı ve Hacettepe Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Olcay TATAR tarafından gerçekleştirilmiştir. Tanıtıma katılan diğer öğretim üyeleri tarafından fakültenin işleyişi, ders içerikleri ile Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uygulanan Tıp-Bilim Doktoru Bütünleşik Programının (MDPhD) tanıtımı yapılmıştır. Ayrıca okulumuzdan mezun olan ve halen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim gören öğrencilerin katılımıyla öğrencilerimizin merak ettikleri konular hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanmıştır. Tanıtıma destek veren tüm mezunlarımıza ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerine teşekkür ederiz. Gezimiz 11.sınıflardan 110 öğrenci katılmıştır.

 

Gezi planlanmasını yapan ve öğrencilerimize eşlik eden; Rehberlik Öğretmeni Selvinaz ÇAM’a, Biyoloji Öğretmeni Aynur Elif BULUT’a, İngilizce Öğretmeni Zeliha EYYÜPOĞLU’na ve Beden Eğitimi Öğretmeni Emre AYDIN’a teşekkür ederiz.

 

 

 

Ekm

29 Ekim 2017 Pazar günü DSİ, TRT, Ankara Üniversitesi ve Oryantring Federasyonu´nun ortaklaşa düzenlediği ´Su Elçileri  Farkındalığı Yarışması´ Ankara Ünıversitesi Tandoğan Kampüsü´nde yapılmıştır. Yarışmada, okulumuzun kız oryantring takımından 14-16 yaş grubunda; Melisa Ergeldi 1. ve Duru Aydemir 3. olmuştur.

Diğer sporcularımızda 5.8. ve 11.´lik gibi çeşitli dereceler elde etmiş ve ödül almışlardır. Ayrıca 12-14 yaş grubundaki sporcularımızda çeşitli dereceler alarak bizleri gururlandırmıştır.

Başarılarından dolayı öğrencilerimizi tebrik eder, emekleri için takım eğitmeni Beden Eğitimi Öğretmeni Esin İlerisoy´a teşekkür ederiz.

Ekm

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nı coşkuyla kutladık.

Programda görev alan ve katılan öğrencilerimizi tebrik eder, programın hazırlanmasında emeği geçen Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Selim Akgül´e ve Müzik Öğretmeni Zeynep Nalan Çakır´a teşekkür ederiz.