T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Ankara Fen Lisesi

Haberler

Şbt

Ankara Kitap Fuarı´na bugün de 10-B sınıfımız gitti. Kültürel gezileri çok önemseyen Ankara Fen Lisesi, bütün öğrencilerimizi kitaplarla buluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Selim Akgül ile birlikte fuar alanını gezen 10-B sınıfı öğrencilerimiz, kitapların havasını soluyarak kitap sevgilerini tazelediler. 

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Selim Akgül´e teşekkür ederiz.

Şbt

Bilindiği gibi TÜBİTAK 2017 yılı 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında matematik alanında Türkiye şampiyonluğunu  öğrencimiz Melih ŞAHİN’ in projesi kazanmıştı. Bu proje ekim ayında bağımsız bir jüri tarafından INTEL ISEF’ de yarışmak üzere seçilmiş ve bizlere büyük bir gurur kazandırmıştı.

Ankara Fen Lisesi olarak, projemizin bu yarışmada başarılı olması için gerekli hazırlıkları titizlikle yerine getirmekteyiz.

13-18 Mayıs 2018 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri´nin Pittsburgh´ta ve Pennsylvania’da gerçekleşecek olan bu yarışmaya öğrencimiz Melih ŞAHİN’e proje danışmanlığını yapan Matematik Öğretmeni Kemal ÇELİK ve Okul Müdürü Aydın DEMİR eşlik edecektir.

Ekibimize hem bu hazırlık döneminde hem de mayıs ayındaki yarışma haftasında üstün başarılar dileriz.

 

Şbt

19-20 Şubat tarihlerinde, 9. sınıf öğrencileriyle 12. Ankara Kitap Fuarı´na katıldık.

Okulumuzun Kültür ve Edebiyat Kulübü öğrencileri, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri; Ayşe Akçay ve Selim Akgül´le birlikte Ankara Kitap Fuarı´nı ziyaret ettiler. Kitap okuma kültürü oluşturmak, yazarlarla buluşturmak ve yeni çıkan kitapları takip etmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizden öğrencilerimiz istifade ettiler.

Öğrencilereimize eşlik eden Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri; Ayşe Akçay´a, Selim Akgül´e, Necla Karaçay´a ve İngilizce Öğretmeni Zeliha Eyüboğlu´na teşekkür ederiz.

Şbt

17-18 Şubat tarihlerinde, Ankara Gazi Lisesi’nde düzenlenen Ankara Liseler Arası Münazara Turnuvası´na okulumuz iki takımla katılmıştır. Takımlarımız böyle bir turnuvaya ilk kez katılmış olup, devlet ve özel okullarından tecrübeli birçok takımla karsılaşmış ve oldukça başarılı sonuçlar elde etmiştir.
28 takımın yer aldığı turnuvada çeyrek finale yükselme başarısı gösteren öğrencilerimiz, topluluk önünde konuşma, kendilerine verilen konularda farklı yaklaşımları ortaya koyma, karşı takım tarafından ileri sürülen fikirleri o an çürütme gibi kişisel gelişimlerine büyük katkı sağlayacak bir faaliyetin içerisinde yer almaktan son derece mutlu olarak ayrılmışlardır.
Turnuvaya katılarak bizleri temsil eden;

Alperen Bakırlıoğlu’nu, Şevval Nur Bektaş’ı, Doğa Gülsoy’u, Duru Güngör’ü, Berkin Kılıçer’i ve Damla Erkut´u başarılarından ve katılımlarından dolayı tebrik ederiz.

Eğitim-öğretim yılı başından itibaren ve 17-18 Şubat tarihlerinde öğrencilerimizin her daim yanında olan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Hüseyin Cihangir’e de sonsuz teşekkür ederiz.

 

Şbt

12-14 Şubat  tarihlerinde, İstanbul Maltepe Üniversitesi Marmara Eğitim Köyü’nde düzenlenen ´Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları (Proje Okulları)  II.Ulusal Bilim Kampı’na katıldık.

Kamp, 58 Proje okulunun katılımıyla gerçekleşti. Her okul örnek uygulama ve projeleri ile ilgili sunumlar yaptılar.  Endüstri 4.0-Farmakoloji-Akıllı Şehir Planlaması - Temiz ve Yenilenebilir Enerji Konularında 58 Proje Okulu proje hazırlayıp yarışacaklar.

Kamp süresi içerinde Tarihi Yarımada ve Boğaz Turu gezileri düzenlendi. Üsküdar Belediyesi- İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü -Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü - Maltepe Üniversitesi ve Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi koordinesinde gerçekleşen Bilim Kampına; okulumuz Müdür Yardımcısı Zeynep SAVAŞ, Fizik Öğretmeni Fatih YILMAZ, 10/D Sınıfı Öğrencileri Büşra KIRIM ve Mustafa Emin MISIRLI katıldı.

 

 

 

Şbt

Kardeşlik ve Birlik Demeği Genel Merkezinin, 18 Şubat 2018 Pazar günü, 28 ildeki resmî/özel tüm lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik; öğrencilerin millî ve manevi şuurunu artırmak, tarihi ve kültürel okumalarına destek olmak, tarihimizde önemli bir yere sahip olan Selahaddin Eyyûbi’yi tanımalarını sağlamak amacıyla Abdullah Yıldız’ın “Selahaddin Eyyûbi Minberin Sırrı” adlı kitabın yarışması düzenlenmiş olup, okulumuzdan bu sınava 8 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerimize üstün başarılar dileriz.

Öğrencilerimize gözetmenlik görevinde bulunan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Selim Akgül’e teşekkür ederiz.

 

Şbt

Tiyatro Kulübü olarak ikinci dönemin ilk kültür sanat etkinliğini, 14 Şubat 2018 Çarşamba günü saat 20:00’da DT Cüneyt Gökçer Sahnesi´nde ‘Yaşlı Kadının Ziyareti’ adlı oyunu bir grup öğrencimizin katılımıyla gerçekleştirdik.
Etkinliğe öğrencilerimize eşlik eden Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Fadime Hilal Mert´e, etkinliği planlayan Tiyatro Kulübü sorumlu öğretmenleri: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Necla Karaçay´a ve İngilizce Öğretmeni Burcu Kurt´a teşekkür ederiz.

Şbt

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı´nca "Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü" programı düzenlendi.

Programda konuşan Bakan Kaya, Zeytin Dalı Harekatı´nda şehit olan askerlere Allah´tan rahmet, gazilere acil şifalar diledi.

Programın, kadının ve kız çocuklarının bilim ve teknoloji alanındaki kritik rollerine dikkati çekmek amacıyla düzenlendiğini belirten Bakan Kaya, bilime katkı sunan ve bu yönde emek harcayanların her birini ayrı ayrı tebrik etti ve bu başarılarla gurur duyduğunu ifade etti.

"Bilim, mühendislik, bilgi ve haberleşme teknolojileri bölümlerinden mezun olan kadınların oranı Türkiye için yüzde 34,9 iken, OECD ülkeleri ortalaması ise yüzde 30´dur. OECD ülke ortalamasının üzerinde olan bu sonuç hepimiz adına oldukça sevindirici" diyen Bakan Kaya, ülke çapında kazanılan bilim ödüllerinde de kadınların oranının giderek arttığını, 2017 yılı TÜBİTAK Bilim ve Teşvik Ödülleri´ni kazanan 15 bilim insanın 6´sının kadın olmasının önemli olduğunu ve bilim kadınlarının artması için desteklerini arttıracaklarını söyledi

TÜBİTAK 24. ve 25. Ulusal Bilim Olimpiyatlarında madalya kazanan ve uluslararası bilim olimpiyatlarında ülkemizi temsil eden Aybala Karakaya ve Aybüke Çalık adlı öğrencilerimiz de törene katılarak ödül aldı.

Ankara Fen Lisesi’ni gururlandıran öğrencilerimizi başarılarından dolayı tebrik ederiz.

 

Şbt

14 Şubat 2018 Çarşamba günü ´Çocuk Dostu Ankara´ konulu proje kapsamında, okul dışı ortamlarda drama ile eğitim çalışması içerikli PTT Pul Müzesi´ne 9/D sınıfı olarak gezi düzenledik.

Geziye katılan İngilizce Öğretmeni Zeliha Eyuboğlu´na ve Kimya Öğretmeni Şerife Tunç´a teşekkür ederiz.

Şbt

9 Şubat 2018 Cuma günü saat 14:00´da AFLİVA´da, Dr. Egemen İmre´nin konuşmacı olarak katıldığı "Uzay Çöpleri" konulu bilim söyleşisi gerçekleştirdik. Programın düzenlenmesinde emeği olan fizik zümresindeki öğretmen arkadaşlara teşekkür ederiz.

Şbt

Okulumuz Fizik Öğretmeni Seher DAMLI, CERN Türk Öğretmen Çalıştayı 8´de grup rehberi olarak görevini tamamlamıştır.

2016 yılında Türk Öğretmen Çalıştayı 5´e katılan öğretmenimiz, Ekim 2017´de CERN´deki Türk akademisyenler tarafından grup rehberi olarak seçilmiştir. 36 fizik öğretmeninin CERN´e gidişi ve çalışmalara düzenli şekilde katılmalarından sorumlu olan öğretmenimiz 21-27 Ocak arasındaki çalışmalarını tamamlamıştır.

Şubat ayında CERN´in ve Türk akademisyenlerin büyük bir özveriyle  organize ettikleri bu eğitimde 17 saat Parçacık ve Hızlandırıcı Fiziği dersleri, 13 saat CMS, SM18, SC, CAST, AD deneyleri, Bilişim Merkezi ve S’COOL LAB’de yapılan eğitimler yer almaktadır.

Bilimde ve fizikte çığır açan teknolojilere ev sahipliği yapan bu kurumu yerinde gören öğretmenler bilim elçisi ünvanı alarak, onlardan da ülkelerinde bu çalışmalarını devam ettirmeleri beklenmektedir. 

Peki CERN´de ne yapılmaktadır?

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), Nükleer Araştırmalar için Avrupa Konseyi anlamına gelen Fransızca "Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire" sözcüklerinin kısaltmasıdır. 1953 yılında Cenevre´de merkezi laboratuvarlar kurulmasına karar verilerek ismi Fransızca "Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire" ve İngilizce "European Organization for Nuclear Research" olarak değişmiş ancak CERN kısaltması değişmeden kalmıştır.

İsviçre ve Fransa sınırında yer alan ve Cenevre şehrine yakın olan CERN, dünyanın en büyük parçacık fiziği araştırma laboratuvarıdır. CERN’in kuruluş amacı, üye ülkelerin kendi bütçe olanakları ile gerçekleştiremeyecekleri araştırmaları ortak olarak yürütebilmektir. CERN, Nobel ödüllerine de layık görülen çok önemli bilimsel buluşların yapıldığı bir merkezdir.

CERN İkinci Dünya Savaşından sonra Avrupa´nın fizik alanında ABD´ye yetişebilmesi için 12 Avrupa ülkesinin (Belçika, Almanya, Fransa, Danimarka, Hollanda, İngiltere, İsveç, İsviçre, İtalya, Norveç, Yugoslavya, ve Yunanistan) işbirliği ile 1954 yılında kurulmuştur. Kurulduğundan bu yana Merkez, çok geniş katılımlı uluslararası işbirliğinin başarılı bir örneği olarak hizmet vermektedir. CERN’e üye ülke sayısı 2014 yılı itibariyle 21’dir.. Bu ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsrail,  İsveç, İsviçre, İtalya, Macaristan, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya ve Yunanistan’dır. Gözlemci olarak katılan ülke/kuruluş sayısı 7´dir. Gözlemci statüsündeki ülkeler; Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Japonya, Rusya Federasyonu ve Türkiye’dir. Ayrıca, Avrupa Komisyonu ve UNESCO da gözlemci olarak temsil edilmektedir. Türkiye 1961´den bu yana gözlemci statüsünü sürdürmektedir. Gözlemci olan ülkelerin hak ve yetkileri, konseyin açık toplantılarına katılmak, bu toplantıların gündem ve dokümanlarını temin edebilmek ve Konsey Başkanının daveti ile müzakerelere katılabilmektir. 12 Mayıs 2014 tarihinde imzalanmış olan Ortak Üyelik Anlaşmasının TBMM tarafından onaylanmasının ardından Ortak Üye statümüz resmileşecektir ve artık 3 Şubat 2015 Tarihli ve 29256 Sayılı Resmî Gazete ile resmileşmiş ve kanunlaşmıştır.

CERN laboratuvarlarının temeli hızlandırıcılar ve dedektörler üzerine kuruludur. CERN´deki ilk hızlandırıcı 1957 yılında kurulan 600 MeV´lik proton hızlandırıcısıdır. 1959´da devreye giren 28 GeV´lik proton hızlandırıcısı (Proton Synchrotron, PS) ise bugün hala kullanılmaktadır. 1976´da işletmeye alınan 450 GeV süper proton hızlandırıcısı (Super Proton Synchrotron, SPS) ise birçok Nobel kazanan çalışmalara olanak sağlamıştır. 1989-2000 yılları arasında hizmet vermiş olan CERN’deki en önemli tesis elektron-pozitron çarpıştırıcısıdır (Large Electron-Positron Collider, LEP) ve bu çarpıştırıcı 100-200 GeV enerji aralığında çalışmıştır. Bu çarpıştırıcının 2001’de görevini tamamlamasından sonra aynı tünel içinde inşası 2008’de tamamlanan büyük hadron çarpıştırıcısı (Large Hadron Collider, LHC) 4 büyük deney sistemi (ATLAS, CMS, ALICE ve LHCb) ile önemli araştırma ve buluşların eşiğindedir. LHC, 10 Eylül 2008 tarihinde işletmeye alınmış, meydana gelen bir arıza nedeniyle işletmeye ara verilmiştir. LHC tesisinin resmi açılışı ülkemizin de temsil edildiği bir törenle 21 Ekim 2008 tarihinde yapılmıştır. Halen LHC’de 7 TeV enerjide proton-proton çarpışmaları gerçekleştirilmektedir. 

 

 

Ock

Antalya Kemer’de 21-26 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilenTürkiye Yıldızlar Satranç Şampiyonası’nda, okulumuz 10-C sınıfı öğrencisi Hümeyra Kargacı, 16 yaş Kızlar Grubunda Türkiye 2.’si olmuş ve 19-30 Ağustos 2018 tarihleri arasında, Letonya’nın Riga şehrinde yapılacak olan Avrupa Satranç Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etme hakkı kazanmıştır.  Öğrencimizi tebrik eder, Avrupa Şampiyonası‘nda şimdiden başarılar dileriz.

Ock

25. Ulusal Bilim Olimpiyatları kapsamında madalya kazanan öğrencilerimiz Antalya’da yapılan ödül töreninde madalyalarına kavuştu. Madalya almaya hak kazanan 11 öğrencimizin yanı sıra, geçen yılki uluslararası olimpiyatlarda madalya alan 5 öğrencimiz de bu törende ödül aldılar. Onların mutluluklarını paylaşmaya giden öğretmenleri ve zaten kış kampında rehberlik yapan Fen Liseliler de eklenince hayli kalabalık bir kafile oradaydık:

Ulusal Madalyalar:

Biyoloji

Aybüke Çalık (Altın)

Birnur Sinem Karaoğlan (Gümüş)

Fatma Ayça Öyken (Gümüş)

Bedriye Nur Üstün (Bronz) 

Kimya

Süleyman İnce (Gümüş)

Fizik

İsmail Arda Vurankaya (Gümüş)

Ahmet Hakan Ak (Bronz)

Osman Tansel Baydaş (Bronz)

Hüseyin Karaca (Bronz)

Yusuf Sarıyar (Bronz)

Bilgisayar

Aybala Karakaya (Bronz)

 

Uluslararası Madalyalar:

IBO İngiltere

Seçkin Yaşar (Gümüş)

Ata Alpay Canbaz (Bronz)

 

IPhO Endonezya

İsmail Arda Vurankaya (Mansiyon)

 

BMO Makedonya

Kayra Uygun (Gümüş)

 

EGMO İsviçre

Burcu Yıldız (Gümüş)

 

IMO Brezilya

Kayra Uygun (Bronz)

 

Bu öğrencilerimiz branşlarına göre farklılık göstermekle birlikte şubat ayı sonlarına doğru üçüncü aşama sınavına gireceklerdir. Şimdiden ek puanı ve lisans bursunu garantilediler. Kendilerini tebrik eder, başarılarının artarak devamını dileriz.

Ali, Gökberk, Kayra, Esat, Seçkin, Burcu, Ata Alpay, Aykut… Göğsümüzü kabartmaya ve alt dönemlerine örnek olmaya devam edecekler.

Bu başarının arkasında emeği olan olimpiyat  takım eğitmenleri; 

Fizik Olimpiyatları Takım Eğitmeni Fizik Öğretmeni Seher Damlı’ya,

Biyoloji Olimpiyatları Takım Eğitmeni Biyoloji Öğretmeni Nebahat Kocasaraç’a,

Bilgisayar Olimpiyatları Takım Eğitmeni Matematik Öğretmeni Kemal Çelik’e ve

Kimya Olimpiyatları Takım Eğitmeni Kimya Öğretmeni Dr. İrfan Yamak’a şükranlarımızı  sunarız. 

Ayrıca Antalya´da 28 Ocak 2018 Pazar günü düzenlenen ödül törenine katılan Fizik Öğretmenleri; Seher Damlı´ya, Aşkın Burhan Ünal´a ve Fatih Yılmaz´a da, öğrencilerimizi bu mutlu günlerinde yalnız bırakmadıkları için teşekkür ederiz.

 

Ock

21-27 Ocak 2018 tarihlerinde Nevşehir’de yapılan Bayanlar Türkiye Boks  Şampiyonası’na 6 sporcu ile katılan Ankara Fen Lisesi Spor Kulübü olarak  ilk turdaki müsabakalarını kazanıp, ikinci tur müsabakalarında da boksörlerimiz  zorlu mücadele verdiler. Ringlerde daha çok yeni oldukları halde  boks branşında da neler yapabileceklerini tüm Türkiye’deki boksörlere gösteren sporcularımız boks camiasında herkesin taktirini aldılar. Bu öğrenciler gelecekte de Türk sporunda da hak ettikleri yerlerini de alacaklarını herkese gösterdiler.

Bu vesileyle sporcularımız: 

Zeynep Erten’i, Feyza Naz Akgül’ü, Selin Zeynep Ertan’ı, Şerife Güzel’i, Cansu Sönmez’i ve Damla Erkut’u tebrik ediyoruz.

Kulübümüzü müsabakalara götüren okul Şoförü Cihan Yıldız’a,

Ankara Fen Lisesi Spor Kulübü Kulüp Yönetim Kurulu Üyesi ve Kafile Başkanı Cemal Atakan Parlak’a (2014 Mezunu) ve Takım Antrenörü Ankara Fen Lisesi Spor Kulübü 2. Başkanı Beden Eğitimi Öğretmeni Emre Aydın’a teşekkür ederiz.

Ock

Değerli Öğretmenlerimiz, Velilerimiz ve Kıymetli Öğrencilerim;

Ülkemizin önemli çınarı olan ve nesillerimizin yetişmesinde büyük katkıları olan ülkemizin ve başkentimizin en iddialı ve başarılı lisesi olarak birinci dönemin sonuna ulaştık.

Bu vesileyle öğretmenlerime ve öğrencilerime iyi tatiller diliyorum.

                                                                           Aydın Demir

                                                                 Ankara Fen Lisesi Müdürü