T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Ankara Fen Lisesi

Haberler

Ağu

Ankara Fen Lisesi, devlet okulları içerisinde TEOG puanıyla en yüksek öğrenci alan 1. Okul oldu.

11 Ağustos 2017 Cuma günü açıklanan okul taban puanlarına göre;

Ankara Fen Lisesi ´ne yerleşen 120 öğrencinin en yüksek puan 500 olurken, en son yerleşen öğrencinin puanı ise 498,0293 oldu.

Okulumuz, Bakanlığımızın proje okulu uygulamasında öncülük görevi üstlenmiş olup, hem YGS ve LYS sınavlarındaki başarısı, hem de TEOG sınavlarıyla yüksek puanlarla öğrenci kabul eden bir kurum olma özelliğiyle  başarı grafiğinde ciddi başarı kaydetti.

Ağu

07 Ağustos 2017 Pazartesi günü, 2017 TEOG yerleştirme sonuçları açıklandı.

2017 TEOG sınavlarıyla ve okul başarılarıyla  Türkiye´nin göz bebeği olan, Ankara Fen Lisesi´ne yerleşen öğrencilerimizi gönülden kutlar, bu zorlu mücadelede sabırla emeğini esirgemeyen anne, baba ve öğretmenlerini de tebrik ediyoruz. Türkiye´nin yıldızlarının eğitim gördüğü bu güzide kuruma hoş geldiniz.

 

Ağu

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, okulumuzu ziyaret etti.

Ziyarette işbirliği protokolü ve sonrasındaki yapılacak çalışmalar görüşüldü. 

Ziyaretlerinden dolayı Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan´a teşekkür ederiz.

Tem

 

28.Uluslararası Biyoloji Olimpiyatları 23-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında İngiltere’nin Coventry şehrinde, Warwick Üniversitesi ve Kraliyet Biyoloji Cemiyeti’nin ev sahipliğinde 68 ülkeden 241 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Ülkemizi temsil eden 4 kişilik milli takımımızda Ankara Fen Lisesi 11.sınıf öğrencisi Fatma Ayça Öyken ve 2017 mezunlarımız Ata Alpay Canbaz ile Seçkin Yaşar yer aldı. Öğrenciler 2 gün süren pratik ve teorik sınavlardan geri kalan süre boyunca ülkeyi gezme ve kültürleri tanıma imkanı buldular. 29 Temmuz 2017 Cumartesi günü düzenlenen madalya töreninde mezunlarımız Ata Alpay Canbaz bronz ve Seçkin Yaşar gümüş madalya kazandı.

Uluslararası bilgisayar, matematik, fizik, kimya veya biyoloji olimpiyatlarında madalya kazanan öğrencilerimiz TÜBİTAK tarafından madalya rengine göre 7.500 -  9.000 - 10.500 Türk lirası, lisans eğitimleri boyunca aylık 1.000 lira burs ve devlet üniversitelerinin ilgili bölümlerine (örneğin biyoloji için tıp, diş hekimliği, eczacılık, genetik mühendisliği bölümlerine) sınavsız geçiş hakkı kazanmış oluyorlar. Ayrıca eğitimlerine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimizin özgeçmişlerini desteklemelerinde olimpiyatlar önemli bir yer tutuyor.

Okulumuzun önümüzdeki yıllarda da olimpiyatlardaki başarısını artırarak sürdürmesi için teorik ve pratik çalışmalarımıza kararlılıkla devam etmeyi hedefliyoruz. Çalışmalarımıza olan ilgi ve desteklerinden dolayı Ankara Fen Liseliler Vakfı’na ve biyoloji zümremize teşekkür ediyoruz.

Bu başarıda önemli rolleri olan öğretmenlerimize ve 2016 mezunumuz Gökberk Deniz ile 2014 mezunumuz Mahmut Esat Yıldız’a teşekkür ediyor, mezunlarımıza ileriki çalışmalarında başarılar diliyoruz.

 

Tem

 

Ankara Fen Lisesi Fizik Olimpiyat Takımı öğrencilerimiz yıl içerisinde çeşitli başarılara imza attılar. 1-9 Mayıs 2017 tarihlerinde Rusya-Yakutistan’da gerçekleşen 18. Asya Fizik Olimpiyatı’na, Ankara Fen Lisesi’nden İsmail Arda VURANKAYA ve Hüseyin KARACA adlı öğrencilerimiz Fizik Milli Takımı´na katıldı.

20-24 Mayıs 2017 tarihlerinde Estonya’nın Tallinn şehrinde bu yıl ilk defa düzenlenen Avrupa Fizik Olimpiyatı’nda 22 ülkenin takımları yarıştı. Okulumuzdan İsmail Arda VURANKAYA ve Hüseyin KARACA adlı öğrencilerimiz  5 kişilik Fizik Milli Takımı´nda yer aldı.

Bu yıl “I’m Physics” (Ben, Fiziğim) başlığı altında 16–24 Temmuz 2017 tarihleri arasında Endonezya’da düzenlenen 48. Uluslararası Fizik Olimpiyatlarında (IPhO) ülkemizi temsil eden beş kişilik Fizik Olimpiyatları Türkiye takımında okulumuzdan İsmail Arda Vurankaya takımda yer aldı ve Mansiyon ödülü aldı.

Bu zorlu yarışta azimle çalışan ve ülkemizi temsil eden tüm öğrencilerimizi tebrik ederiz. Temel bilimlere ve özellikle fizik bilimine gönlünü vermiş bu öğrencilerimizin akademik yaşamlarında bilim insanı olarak göreceğimize eminiz.

Başarı gösteren öğrencilerimizi tebrik ederiz.

Okulumuzun olimpiyat çalışmalarında ne kadar başarılı olduğunu ve olimpiyat birikimine sahip olduğu başarılarıyla bilinmektedir. Bilim insanı yetiştirme konusunda çalışmalarımız azimle ve kararlılıkla devam edecektir. Bu vesileyle fizik olimpiyatlarına hazırlık aşamasında emeği geçen emekli Fizik Öğretmeni Hasan Koca´ya ve Fizik Öğretmeni Dr. Zeki Tekeli´ye teşekkür ederiz.

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında olimpiyat hazırlık eğitimlerini planlayacak, koordine edecek ve yönetecek olan Fizik Öğretmeni Seher Damlı´ya kolaylıklar ve başarılar diliyoruz.

 

 

 

Tem

Dünyanın, liselerarası, en önemli bilimsel etkinliği olan IMO ‘da (Uluslararası Matematik Olimpiyatları) da madalya aldık.

Bu yıl elli sekizincisi, 12 -23 Temmuz 2017 tarihinde,  Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yapılan Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında 100 den fazla ülkeden gelen 500’ ün üzerinde yarışmacı katıldı. Bu yarışmacılar, kendi ülkelerinin matematik alanında en iyi öğrenciler olup, ülkemizde bu organizasyonu TÜBİTAK yapmaktadır.

Bu olimpiyat için ülkemiz takımına seçilme başarısı gösteren öğrencimiz Kayra UYGUN, yine bizleri gururlandırarak madalya almayı başarmıştır.

Öğrencimiz bu başarısından sonra fen ve mühendislik alanlarında Üniversiteye sınavsız geçiş hakkı kazanmıştır.

Kayra’ nın bu başarısında emeği olan başta Matematik Öğretmenimiz Kemal ÇELİK ve okulumuzun diğer tüm öğretmenlerine teşekkür ederiz.

Ayrıca, öğrencimiz üzerinde büyük emekleri olan, Milli Takım sorumlusu Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Azer KERİMOV Bey´e ve ekibine de teşekkür ederiz.

 

Tem

Ankara Fen Lisesi Matematik Olimpiyat Takımı, okulumuz öğrencilerinden oluşan,  TÜBİTAK Bilim Olimpiyatlarına hazırlanmak,  il bazında, ulusal ve uluslararası yarışmalarda okulumuzu temsil etmek ve matematikle ilgili seminer, sempozyum, etkinlik yada faaliyetlere katılmak için kurulmuş bir ekiptir.

2013 -2017 dönemine damga vuran, Matematik Olimpiyat Takımında  yer alan 5 değerli öğrencimiz bu yıl mezun olarak okulumuzdan ayıldı.

Bu öğrencilerimiz okulumuza veda ederken YGS ve LYS başarılarıyla da göğsümüzü kabarttı.

Bu 5 öğrencimiz, içerisinde Türkiye 8, 14, 20, 23, 30 ve 41. liği gibi derecelerinde olduğu ilk 500 içinde toplam 57 derece yaparak büyük bir başarıya imza atmışlardır.

Bir başka gururumuz ise, bu 5 öğrenciden üçünün Matematik Bölümü okuyarak ülkemizin nitelikli elemanlara ihtiyaç hissettiği Temel Bilimler alanına katkı yapacak olmalarıdır.

13- 17 dönemi zarfında elde ettikleri takım başarılarını:

MATDER (Matematikçiler Derneği): Ulusal Lise Öğrencileri Matematik Yarışması:
2014: iki aşamada da BİRİNCİLİK
2015: iki aşamada da BİRİNCİLİK
2016: iki aşamada da BİRİNCİLİK
Çankaya Üniversitesi Ankara Liselerarası Matematik Yarışması:
2015: iki aşamada da BİRİNCİLİK
2016: iki aşamada da BİRİNCİLİK

Atılım Üniversitesi Ankara Liselerarası Matematik Yarışması:
2014: iki aşamada da BİRİNCİLİK
Bilgi Üniversitesi Cahit Arf Matematik Günleri:
2015: Takım olarak BİRİNCİLİK
2016: Dört Mansiyon

URFODU Uluslararası Bilim Temelli Matematik Yarışması:
2015: Takım Olarak Türkiye’ nin en başarılı lisesi, 2 gümüş, bir bronz madalya
2016: Takım Olarak Türkiye’ nin en başarılı lisesi, 11 madalya (“kendi okulunda” klasmanı)

KANGURU Ulusal Matematik Yarışması:
2017: Senior (büyükler) Klasmanında BİRİNCİLİK

Ulusal Antalya Akdeniz Üniversitesi Matematik Olimpiyatları :
2015: 2 altın, bir bronz madalya
2016: Takım Olarak Türkiye’ nin en başarılı lisesi: 3 altın, 2 gümüş, 2 bronz madalya
TÜBİTAK Ulusal Matematik Olimpiyatları:
2014 yılı birinci aşamayı geçen 2 kişi
2015 yılı birinci aşamayı geçen 4 kişi
2016 yılı birinci aşamayı geçen 4 kişi

TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları Milli Takımlar:
(EGMO) Avrupa Ülkeleri Matematik Olimpiyatları Kız Milli Takımı: Bir Gümüş Madalya (2017)
(BMO) Balkan Ülkeleri Matematik Olimpiyatları Milli Takımı: Bir Bronz(2016), bir Gümüş Madalya (2017)
(İMO) Uluslararası Matematik Olimpiyatları: Bir Bronz madalya (2017)

Öğrencilerimizi tebrik eder, emekleri olan başta Matematik Öğretmeni Kemal Çelik Bey´e ve tüm öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

 

 

Tem

2017 LYS sonuçları 11 Temmuz 2017 tarihinde açıklanmış olup, öğrencilerimizin ciddi başarıları olduğu duyumlarını almaktayız. ÖSYM tarafından toplu olarak sonuçların tarafımıza iletilmesiyle web sayfamızda paylaşacağız.

Öğrencilerle yaptığımız görüşmelere göre; 4 öğrencimizin ilk 10´da, 10´larca öğrencimizin ilk 100´de olduğunu öğrenmekteyiz.

En kısa zamanda toplu sonuçları paylaşacağız.

Tem

13 Mayıs 2017 Cumartesi günü 25. Ulusal Bilim Olimpiyatları´nda 1. Aşama sınavını başarıyla geçip, 2. aşama sınavlarına katılma hakkı kazanan 4 dalda 21 öğrencimizi ( Fizik, Kimya, Biyoloji ve Bilgisayar,  ) tebrik ediyoruz.

İkinci Aşama Sınav Süreci

1. Aşama sınavı sonucuna göre, yaz Okulu’na katılmaya hak kazanan öğrenciler İkinci Aşama Sınavı’na çağrılırlar.

İkinci Aşama Sınavı, matematik, kimya ve biyoloji dallarında yazılı, fizik dalında yazılı ve uygulamalı, bilgisayar dalında ise uygulamalı yapılabilir.

İlgili komitelerce başarılı bulunan öğrenciler, 2017-2018 öğretim yılı yarıyıl tatilinde TÜBİTAK tarafından düzenlenecek Uluslararası Bilim Olimpiyatları Kış Okulu’na davet edilir. Kış Okulu sonunda başarı gösteren öğrenciler Uluslararası Bilim Olimpiyatları takımlarına seçilir. (Bu süreç, öğrencilerin özel yetiştirme kurslarında eğitilmelerini, belirlenen milli takımların Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında kursa alınmalarını kapsayan ve olimpiyatların yapılacağı ülkelere gönderildikleri yaklaşık 6 ay süren etkinliklerden oluşur.)

Türkiye genelinde ve Ankara özelinde Ankara Fen Lisesi´nin Ulusal ve Uluslararası Bilim Olimpiyatları´nda göstermiş olduğu başarı takdire şayandır.

AFL´nin bilim insanı yetiştirmede ne kadar önemli bir eğitim kurumu olduğu da buradan anlaşılmaktadır.

Ülkemizin ihtiyacı olan bilim insanını yetiştirmede çok önemli bir görev üstlendiğimizin de farkındayız. Bu düşüncelerle üstün başarı gösteren öğrencilerimizi tebrik ediyor, bu çalışmalarda emeği geçen öğretmenlerimize de teşekkür ederiz.


 1. Aşama Sınavını Kazanan Öğrencilerimiz:


Fizik: 

Yusuf SARIYAR

Ahmet Berke ÇAKIR,

Osman Tansel BAYDAŞ,

İsmail Arda VURANKAYA,

Ahmet Hakan AK,

Hüseyin KARACA

Muhammet POLAT


Biyoloji: 

Birnur Sinem KARAOĞLAN

Aybike ÇALIK

Bedriye Nur ÜSTÜN

Beril AĞBULUT

Fatma Ayça ÖYKEN

Batuhan TÜRKYILMAZ


Kimya:

EmirYILMAZ

Kadriye ADMIŞ

Şulenur KORKMAZ

Yavuz ULUTAŞ

Süleyman İNCE


Bilgisayar: 

Aybala KARAKAYA

Ozan ERKOÇAK

Memet Kağan BİLGİLİ

May


TÜBİTAK tarafından bu yıl düzenlenen 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Matematik alanından Öğrencimiz Melih ŞAHİN yaptığı matematik projesi ile Türkiye birinciliğini almıştır.
Proje Danışmanlığını Matematik Öğretmenimiz Kemal ÇELİK’ in yaptığı: “KUVVET – FARK ÜÇGENLERİ ile DİZİNLERİN GENEL TERİMLERİNİN FORMÜLÜZASYONU ve ASAL SAYILARLA İLİŞKİSİ” adlı proje önce Mart ayı içerisindeki Ankara Bölge Sergisine çağrılmıştır. Burada yapılan bölge finallerinde diğer projeleri geride bırakarak birinciliği elde ederek Türkiye Finallerine gitmeye hak kazanmıştır.
07-12 Mayıs tarihlerindeki bölge sergisinin sonunda, TÜBİTAK komisyonunca yapılan değerlendirme ile de En Başarılı Matematik Projesi olarak Türkiye birinciliğini kazanmıştır.
Genelde 12 branş üzerinden yapılan Araştırma Projeleri yarışmasına Türkiye genelinden yaklaşık 14.000 başvuru yapılış olup bunlardan finallerde değerlendirilmek üzere 220 tanesi seçilmiştir. Finaller sonunda ise en iyi 12 proje belirlenmiş olup bunlardan birisi de yaklaşık 1000 matematik projesini geride bırakan Öğrencimiz Melih ŞAHİN’ in projesi olmuştur.
Öğrencimiz Melih ŞAHİN ve Proje Danışmanı Kemal ÇELİK Öğretmenimizi bu başarılarından dolayı kutlar, seçilmeleri halinde önümüzdeki yıl Amerika’ da yapılacak olan, INTEL ISEF, Uluslararası Proje Yarışmasında da üstün başarılar dileriz.

Nis

 

2017 YGS Sonuçlarımız:

 

Sınava 143 öğrencimiz girmiştir. 

İlk 10’da 1 öğrencimiz, 1 derecemiz,

İlk 100’de 13 öğrencimiz, 45 derecemiz,

İlk 500’de 32 öğrencimiz, 161 derecemiz,

İlk 1000’de 66 öğrencimiz, 243 derecemiz,

İlk 2000’de 90 öğrencimiz,

İlk 5000’de 121 öğrencimiz bulunmaktadır.

Okul net ortalamamız 136’dır.

Bu verilere göre okulumuz çok başarılı bir YGS geçirmiştir. Emeği geçenlere teşekkür ederiz

May

Ankara Fen Lisesi Biyoloji Olimpiyat Takımı, 27 Nisan 2017 tarihinde düzenlenen Toronto Üniversitesi 23. Kanada Ulusal Biyoloji Yarışması (University of Toronto National Biology Competition)’nda uluslararası kategoride ilk 50 öğrenci sıralamasında 5 derece yaparak ABD’deki Thomas Jefferson High School for Science and Technology’den sonra dünya genelinde en iyi dereceyi yapan ikinci okul oldu. Bu yıl Kanada’daki 263 okuldan 3317 öğrenci ve Kanada dışındaki 80 okuldan 1250 uluslararası öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen yarışma 1995 yılından beri düzenleniyor.

Okulumuz bu yarışmaya 14 kişilik bir ekip ile katıldı. Dereceye giren öğrencilerimiz başarı sertifikası, derecelerine göre para ödülü ve Toronto Üniversitesi’nde okumaları durumunda 3000 dolar burs almaya hak kazandılar.  Öğrencilerimizin yarışmaya başvurmasında ve yarışmadaki başarısında büyük emeği olan Biyoloji Öğretmeni Aynur Elif Bulut’a, biyoloji zümremize, okul idaremize, vakfımıza teşekkür ediyor; öğrencilerimize çalışmalarında üstün başarılar diliyoruz.

 

Yarışma sayfası: http://www.biocomp.utoronto.ca/

ULUSLAR ARASI ONUR SIRALAMASI

Uluslar Arası Biyoloji Derecesi Alan Öğrenciler

 

47-55 Ata Alpay CANBAZ

47-55 Beril AĞBULUT

35-36 Sinem KARAOĞLAN 

13-18 Bedriye ÜSTÜN

 

ULUSLAR ARASI BİYOLOJİ DERECESİ ALAN ÖZEL ÖĞRENCİLER


5-8 Seçkin YAŞAR

 

EN İYİ  15 ULUSLAR ARASI OKUL

Thomas Jefferson HS for Science and Technology, Alexandria, VA

Ankara Science HS, Ankara, Turkey

Cambridge Educational Institute, Chino Hills, CA

Dougherty Valley HS, San Ramon, CA

Ridge HS, Basking Ridge, NJ 

Kazakh-Turkish High School for Gifted Boys, Taraz, Kazakhstan

NUS High School of Math and Science, Singapore

Walton HS, Marietta, GA

Princeton International School of Math and Science, Princeton, NJ

Yu´s Elite Education, Raritan, NJ

Conestoga HS, Berwyn, PA

Troy HS, Fullerton, CA

High School of Renmin University, Beijing, China

Adlai E. Stevenson HS, Lincolnshire, IL

Izmir Ozel Turk Koleji Fen Lisesi, Izmir, Turkey

 

 

 

Haz

Ülkemizde 50’ ye yakın ilden yaklaşık 1400 kişinin başvurduğu ve 62 finalistin yarıştığı Kanguru Matematik Türkiye Bilgi Yarışmasının S Kategorisi (SENIOR=Büyükler) şampiyonluğunu, okulumuz 12-D sınıfı öğrencisi, KAYRA UYGUN kazanmıştır.

Gerek ulusal gerekse uluslararası olimpiyatlar ve yarışmalarda bizi defalarca gururlandıran bu altın öğrencimizi tebrik eder, Temmuz ayında katılacağı IMO’ da (Uluslararası Matematik Olimpiyatları)  kendisine üstün başarılar dileriz.

Ayrıca, Matematik takımı öğrencilerinin bu günlere gelmesinde emek harcayan Matematik Öğretmeni Kemal ÇELİK’ e de teşekkür ediyoruz.

Kanguru Matematik Organizasyonu ile bilgi verecek olursak:

Her yılın Mart ayının üçüncü haftası bütün dünyada milyonlarca (6 milyondan fazla) öğrenci önemli bir uluslararası matematik organizasyonun parçası olmakta, Kanguru Matematik yarışmasına katılmaktadırlar.

Yarışma ve sınavlarla öğrencilerin matematiğe olan ilgisini çekmek ve matematikte yetenekli öğrencileri daha da motive etmek eskiden beri tüm dünyada var olan bir düşüncedir. Bu kapsamda yapılan çok fazla sınav vardır. Bunlardan en önemlisi Uluslararası Matematik Olimpiyatlarıdır (IMO). 55.si düzenlenen IMO’ya 100 ülke en iyi 6 öğrencisi ile katılıyor. “Kanguru Matematik Sınavı” da her yıl 6 milyon civarı katılan öğrenci sayısıyla IMO kadar yaygın ve önemli bir matematik yarışmasıdır. Ancak Kanguru Matematik Yarışması çoğu yönden bu uluslararası matematik olimpiyatlarından farklıdır. Her yaştan (7-18) öğrencinin 6 farklı kategoride katılabileceği Kanguru sınavı kategorilere göre 24- 30 arası sorudan oluşmakta ve sınav 75- 90 dakika sürmektedir. IMO’da öğrenciler yüksek seviyedeki 6 sorunun çözümü için 2 gün uğraşırlarken Kanguru sınavında sorular öğrencilerin ilgisini çekecek, günlük hayatla bağlantılı ve hatta eğlencelidir. Böylelikle öğrencilerin kafasında yer etmiş olan “matematiğin zor ve sıkıcı” olduğu yönündeki fikirlerini değiştirmeyi, matematiği öğrenciler arasında daha popüler hale getirmeyi hedeflemektedir.

1991 yılında Andre Deledicq ve Jean Pierre Boudine isimli iki matematikçi Avustralya’daki bir sınavdan esinlenerek Matematik Kanguru isimli benzer bir sınavı Fransa’da yapmaya karar verdiler. 1993 yılında Paris’te yapılan bir toplantı ile Avrupa’dan başka ülkelerin de katılımıyla Avrupa Kanguru Sınavının yapılması kararlaştırıldı. 1994 yılının haziran ayında Strasburg’daki Avrupa Konseyi toplantısında 10 Avrupa ülkesinin öncülüğünde Kanguru Derneği (Association Kangourou Sans Frontieres (AKSF)) kuruldu. 1993’ten bu yana her yılın ekim-kasım aylarında uluslararası bir toplantı düzenlenerek o yılın sorularının seçimi gerçekleştirildi. Derneğin başkanlığını Slovenya Ljubljana Üniversitesi’nde matematik profesörü olan Gregor Dolinar yürütmektedir. Prof. Gregor Dolinar aynı zamanda Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda da Genel Sekreterlik yapmaktadır. Şu anda 60’tan fazla üye ülkesi bulunan dernek matematiği daha fazla sevdirmek ve yaymak amacıyla çalışmalarına büyüyerek devam ediyor.

 

Haz

Haz

Uluslararası TÜBİTAK İHA (İnsansız Hava Aracı) yarışmasında son tur olan detaylı tasırım raporunda da yüzlerce üniversite arasından tur atlayarak finale kaldık. 500´e yakın üniversite takımıyla başlayan elemeler, kavramsal tasarım raporunun elemeleriyle başladı. Şu an 93 üniversite takımıyla finalde yarışacağız. Kahramankazan´da düzenlenecek olan yarışmanın finali 13-15 Temmuz´da yapılacaktır. Finale kalan öğrencilerimizi tebrik eder, Takım Danışmanı Matematik Öğretmeni Deniz YÜKSEL TAŞ´a da teşekkür ederiz.