T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Ankara Fen Lisesi

Haberler

Mrt

20 Mart 2018 Salı günü, 11/B sınıfıyla İstiklal Marşı ‘mızın yazıldığı ve İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un bir dönem yaşadığı Teceddin Dergahı´nı ziyaret ettik.

Geziye; Müdür Yardımcısı Saliha Özbek, İngilizce Öğretmeni Zeliha Eyyupoğlu ve Tarih Öğretmeni Ahmet Akarken eşlik etmiştir. Yöneticimize ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Mrt

 

Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Robot Kulübü ( MUFERobotics ) tarafından bu sene üçüncüsü düzenlenen 3. Uluslararası Marmara Robot Olimpiyatları, 16-17 Mart 2018 tarihlerinde Marmara Göztepe Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. Yarışmaya okulumuzdan; Selin Zeynep Ertan, Haluk Baran Aksoy, Ahmet Alptuğ Öztürk ve Ahmet Hasan Okumuş adlı öğrencilerimiz katılmıştır. Öğrencilerimizi katılımlarından dolayı tebrik ederiz. Bu alanda güzel başarılar kazanacaklarını ümit ediyoruz. Robotik Kodlama Takım Eğitmeni Fizik Öğretmeni Fatih Yılmaz’a emeklerinden ötürü teşekkür ederiz.

 

Mrt

“Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi. 
Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi.
Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın,
Galib et, çünkü bu son ordusudur İslâm´ın.”

                                            Yahya Kemal

 

Çanakkale bir ölüm kalım savaşıydı.  Çanakkale ülkenin her köşesinden, dağ başlarından, köylerden kopup gelen çocuk yaşta gençlerin, ana kuzularının aslana dönüştüğü yerin adıydı. Her kınalı kuzu bir kahramandı, bir destandı.

“Çanakkale müdafaası, üç mucizeler muharebesidir. Hali kurtardı; maziye hamaset ve azametini iade etti; vatanımızı bir vatanı ebedi yaptı.”     Sami Paşazade Sezai 

Çanakkale Savaşı sırasında  “Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum.” diyerek askerlerini şahlandıran Mustafa Kemal Atatürk’e,  Çanakkale’de vatanı ve namusu için savaşıp şehit olmuş askerlerimize, bugün huzuru ve barışı götürmek için yedi düvelle savaşarak canını feda eden Afrin’deki şehitlerimize, haksızca ve kalleşçe düşman saldırılarına uğrayarak şehit verdiğimiz askerlerimize, polislerimize, sivil halkımıza şükranlarımızı sunmak için  “Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitler Haftası” programını AFL ailesi olarak AFLİVA’da kutladık.

Programda görev alan öğrencilerimizi tebrik ederiz. Programı hazırlayan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Fadime Hilal Mert’e ve Müzik Öğretmeni Zeynep Nalan Çakır’a teşekkür ederiz.

 

Mrt

Geçtiğimiz yıl 48.’si yapılan TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın, matematik alanında, Türkiye Şampiyonu olan başarılı öğrencimiz bu yıl da 49.TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na  hazırladığı matematik projesi ile Ankara Bölgesi’nin birincisi olmuştur.

Öğrencimiz, yeni projesi ile 16 – 20 Nisan tarihlerinde Antalya’ da yapılacak olan Türkiye finallerinde yarışarak iki kez üst üste Türkiye şampiyonu olarak tarihe geçmek için fırsat yakalamış oldu.

Öğrencimiz Melih Şahin’i üstün başarılarından dolayı tebrik ederiz.

Proje Danışmanı Matematik Öğretmeni Kemal Çelik’e teşekkür eder, Türkiye finallerinde başarılar dileriz.

Melih Şahin, aynı zamanda yoğun bir şekilde, Danışman Öğretmeni Kemal Çelik ve TÜBİTAK Danışman Öğretmeni Prof. Dr. Şahin Emrah nezaretinde 12- 18 Mayıs 2018 tarihlerinde Pennsylvania – Pittsburgh’da yapılacak INTEL – ISEF  proje yarışmasına da hazırlanmaktadır.

Emeklerinin karşılık bulmasını temenni eder, üstün başarılar dileriz. 

Mrt

12-16 Mart 2018 tarihleri arasında, Patent ve Marka Kurumu´nda 4. grup öğrencilerimiz de eğitimlerini tamamlayarak, sertifikalarına kavuştu.

Patent ve Marka Kurumu’nda eğitimlerimiz her hafta farklı öğrencilerle çok verimli ve amaca yönelik devam etmektedir.

4. gruba danışmanlık yapan Fizik Öğretmeni Seher Damlı’ya teşekkür ederiz.

Mrt

Okulumuz Tiyatro Kulübü mart ayı ikinci etkinliği kapsamında 15 Mart 2018 Perşembe günü saat 20:00’de DT Ziraat Sahnesi’nde Melih Cevdet Anday tarafından yazılan ve Suat Özturna tarafından yönetilen ‘Mikado’nun Çöpleri’ adlı oyunu öğrencilerimizle izledik.

Mikado’nun Çöpleri’nin asıl teması insanın unsuru, iradesini kendi zaaflarına egemen kılmasıdır; mutluluğa da mutsuzluğa da korkmadan bakabilmesidir. Yazar insanoğlunun iki aşırı tutumunu ele almış, bunların iç çelişkilerini göstermiş ve bu karşıt tutumların ancak birbirini tanıyarak yanıltılarından arınabileceklerini ifade etmiştir. Birbirini tanımak demek karşısındakinde kendi yansısını görmek, kendi çelişkilerini tanımak demektir.

Ankara Fen Lisesi öğrencileri akademik başarılarının yanı sıra algıları açık ve farkındalıkları yüksek öğrencilerdir. Başta tiyatro olmak üzere tüm sanat etkinliklerinin onlara kendilerini tanımak, empati yapabilmek ve her alanda üretmek adına olumlu katkı sunacağını düşünmekteyiz.

Bu etkinliklerin gerçekleşmesinde emeği geçen okulumuz Tiyatro Kulübü öğretmenleri; Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Necla Karaçay‘a ve İngilizce Öğretmeni Burcu Kurt’a teşekkür ederiz.

Mrt

Ankara Fen Lisesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi arasında imzalanan iş birliği protokol kapsamında, ODTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu Temel İngilizce Bölümü eğitim görevlileri ve okulumuz İngilizce zümresi iş birliğiyle seviye tespit sınavı yapılmıştır. 

Seviye sınavı sonuçlarına göre, 20 öğrenciden oluşan ilk grup ODTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu Temel İngilizce Bölümü eğitmenlerince dünyadaki en itibarlı İngilizce dili yeterlilik sınavı olan ve Avustralya, Kanada, Birleşik Krallık ile Amerika Birleşik Devletleri, dahil olmak üzere, 130´dan fazla ülkede bulunan 10.000´den fazla kolej, üniversite ve kurum tarafından kabul edilen TOEFL (Test of English as a Foreign Language) sınavına yönelik eğitim 12 Mart 2018 Pazartesi günü eğitime başlamıştır.

ODTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu Temel İngilizce Bölümü eğitim görevlileri; Mustafa Yaman’a ve İngilizce Öğretmenleri; Nigar Demiröz´e, Zeliha Eyyüpoğlu´na, Burcu Kurt´a ve bu süreçte desteklerini hiç esirgemeyen Ankara Fen Lisesi Mezunları Vakfı Başakanı Dr. Ömer Edip Erdemli´ye teşekkür ederiz.

Mrt

13 Mart 2018 Salı günü, mesleki rehberlik etkinlikleri kapsamında bugün AFLİVA Kültür Merkezi’nde AFL mezunumuz Hacettepe Tıp Fakültesi mezunu Numune Hastanesi Psikiyatri Asistanı Dr. Ayşe Gülden Gürses, Erciyes Kadın Doğum´ dan Dr. Nezihe KÖKER ve Hacettepe Dahiliye´den Dr. Ömer Faruk TAYLAN tarafından ’Mesleki Tercihlerde Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler ve Hacettepe Tıp Fakültesi’ konulu sunum gerçekleştirdi. Sunum sonrasında öğrencilerimizle soru-cevap şeklinde söyleşi ortamınds paylaşımlarda bulundu.

Mezunumuz Dr. Ayşe Gülden Gürses’e, Dr. Nezihe KÖKER´e, Dr. Ömer Faruk TAYLAN´a, Mezunlar Vakfı Başkanı Dr. Ömer Edip Erdemli’ye ve Rehberlik Öğretmeni Jale Özoğlu’na teşekkür ederi.

Mrt

İstiklal  Marşı´nın kabulünün 97. yılında Mehmet Akif Ersoy´u Anma Programı için Afliva´da buluştuk. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Selim Akgül, Safahat´taki şiirlerden yola çıkarak Mehmet Akif Ersoy´u tanıttı. Akif´in milletin derdiyle dertlenen, zalimin karşısında mazlumun yanında duran bir mümin olduğunu, şiirleriyle halkın yolunu aydınlatmaya çalıştığını vurguladı. Necid Çöllerinde, Bülbül, İstiklal Marşı gibi şiirlerin kaleme alınma hikayesini anlatan Selim Akgül, Akif´in Milli Mücadele´de yaptığı çalışmalarla milletin kurtuluşu, birlik ve beraberliği için durmadan çalıştığını söyledi. Öğrencilerimizden Şamil Doğan, İrem Karalik, İlayda Küçük, Mustafa Emin Mısırlı, Hira Nur Kesemen, Sıla Özsarı, Selin Suvay ve Zeynep Erten okudukları şiirlerle salondan büyük alkış aldılar.

Programda görev alan öğrencilerimizi tebrik ederiz. Programı hazırlayan Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Selim Akgül’e müteşekkiriz.

Mrt

Antalya’da 05-10 Mart 2018 tarihlerinde MUNTR 2018 (Model United Nations Türkiye) organizasyonuna Ankara Fen Lisesi olarak, 10 öğrenci ve 1 gözlemci öğretmenle katıldık.

MUN, lise ve üniversite öğrencilerinin Birleşmiş Milletler’deki güncel konuları tartıştığı, devletler ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin rollerini öğrencilerin üstlendiği bir simülasyondur. Mun, akademik bilgi ve yabancı dil becerilerini kullanarak kültürler arası etkileşimi ve paylaşımı sağlamaktadır.

Organizasyona katılan; Gül İlke Doğan’ı, Sezin Karaman’ı, Şevval Nur Bektaş’ı, Ahmet Kadir Karakoç’u, Berfin Kızılay’ı, Yiğit Baran Belyurt’u, Elif Pehlivanlı’yı, Doğa Gülsoy’u, Selin Zeynep Ertan’ı ve Gökçen Makas’ı katılımlarından ve okulumuzu en güzel şeklide temsil ettikleri için tebrik ediyoruz.

Organizasyon sonunda öğrencimiz Şevval Nur Bektaş, Endonezya adına ‘Economic Social Komite de Honourable Mention (Gelecek Vaat Eden Delege) ödülünü kazandı. Şevval Nur Bektaş’ı bu başarısından dolayı ayrıca kutluyoruz.

Öğrencilerimize Antalya’da eşlik eden ve gözlemci olarak katılan ve kurumumuzu en iyi şekilde temsil eden İngilizce Öğretmeni Zeliha Eyyupoğlu’na müteşekkiriz.

 

Mrt

Ankara Fen Lisesi olarak yolumuz, medeniyetimizi inşa ve ihya etmektir. Hedefimiz; bilim, sanat ve sporda zirveye ulaşmak. Eğittiğimiz insan kaynağı paha biçilemez. Ankara Fen Lisesi, yönetici ve öğretmenleri olarak sanata ve sanatçıya duyarlı, farkındalığı yüksek, değerlerine bağlı bireyler yetiştirmek hedeflerimizin başında gelmektedir. Okulumuz tiyatro kulübü, eğitim öğretim yılının başından bu yana düzenli olarak DT oyunlarını okul çapında izleme etkinliği düzenlemektedir. 08 Mart 2018 Perşembe günü bu sezon sahnelenen ’İhanet’ adlı oyunu yaklaşık 70 öğrencinin katılımıyla izledik. Oyun, Nahit Sırrı Örik’in 90 yıl önce yazdığı bir oyundur ve Ankara Devlet Tiyatroları tarafından ilk kez sahneye uyarlanmıştır. Klasik yazılmış ancak çok derinlikli bir eser olan ’İhanet’ daha modern ve çağdaş bir yorumla sahneye taşınmıştır. Oyunda Türk sanat müziğinin muhteşem sesi Müzeyyen Senar‘dan ’Kimseye Etmem Şikayet‘ adlı şarkı seslendirilmiştir. Böylece öğrencilerimiz 2 saat 20 dakika boyunca sanat ziyafeti çekmiştir. Öğrencilerimize Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Necla Karaçay ve Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Fadime Hilal Mert eşlik etmiştir. Kendilerine teşekkür ederiz.

Ayrıca Okulumuz tiyatro kulübü öğretmenlerini titiz ve özverili çalışmalarından dolayı yürekten tebrik ederiz.

Mrt

05-09 Mart 2018 tarihleri arasında, Patent ve Marka Kurumu´nda 3. grup öğrencilerimiz de eğitimlerini alarak, sertifikalarına kavuştu.

Öğrencilerimiz, 10 saatlik eğitim sonunda; her hangi bir konuda proje yapılacaksa önce Türk Patent ve Avrupa Patent kurumlarının veri tabanlarına ulaşıp, yapmayı düşündükleri projeyle ilgili neler yapılıp/yapılmadığını öğrenebilme imkanına sahip olacaklarını teorikte ve uygulamalı eğitimle öğrenmiş oldular.

Bu gruba danışmanlık yapan Kimya Öğretmeni Dr. İrfan Yamak´a teşekkür ederiz.

Mrt

08 Mart 2018 Cuma günü, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ile Ankara Fen Lisesi arasında imzalanan eğitimde işbirliği protokolü kapsamında, okulumuz bilgisayar olimpiyat takımı öğrencileriyle ODTÜ bilgisayar Bölümü ve yine ODTÜ bünyesinde yer alan Türkiye‘nin en kapsamlı teknoloji üretim sahası olan TEKNOKET’e bir gezi gerçekleştirdik. 

Bilgisayar mühendisliği bölümü öğretim üyeleriyle bölüm hakkında bilgi edinilmiş ve bölüm gezilmiştir. Daha sonra TEKNOKET gezilmiş ve burada ATOM adı verilen Oyun Üretim Birimi uzmanlarının verdiği sunum öğrencilerimiz tarafından ilgiyle izlenmiştir.

Öğrencilerimiz açısından oldukça verimli bulunan bu organizasyonda emeği geçen; AFLİVA Başkanı Dr. Ömer Edip Erdemli’ye ve gezide öğrencilerimize refakat eden Bilgisayar Olimpiyat Takım Eğitmeni Matematik Öğretmeni Kemal Çelik’e ve Matematik Öğretmeni Ekrem Yılmaz’a teşekkür ederiz.

 

Mrt

05-08 Mart 2018 tarihlerinde Ankara Şefik Tetik Boks Salonu´nda yapılan Ankara Liseler Arası Boks Şampiyonası´na 70 kilogramda Emin Kaan Deniz ve 63 kilogramda Emre Mert Karaca ile katıldık.

Emin Kaan Deniz, Ankara 1.´si olarak Altın madalya,

Emre Mert Karaca, Ankara 2.´si olarak gümüş madalya kazanmışlardır.

Ankara Fen Lisesi olarak sadece akademik çalışmalarda adından söz ettiren bir okul olmadığımızı, sporda da idialı bir okul olduğumuzu herkese göstermiş olduk.

Sporcu öğrecilerimizi tebrik eder, müsabakalara hazırlanmalarında gece/gündüz emek ve fedakarlık gösteren Beden Eğitimi Öğretmeni Emre Aydın´a da teşekkür ederiz.

   

Mrt

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü´nce hazırlanan  2017/2018  2. dönem müze ziyaretleri programı kapsamında, milli kültür varlıklarını koruma ve tarih bilincini aşılama; müze çeşitlerini tanıma ve müze ziyareti sırasında nasıl davranılması gerektiği konusunda bilgilendirme amacıyla 9-A sınıfı öğrencileri ile birlikte Cumhuriyet Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi ve 75 Yıl Cumhuriyet Eğitim Müzesi ziyaret edilmiştir. Ankara Fen Lisesi olarak, geleceği inşa etmenin, geçmişi doğru anlamak ve  geçmişe sahip çıkmak olduğunun bilincindeyiz. Yol haritamız milli varlığımızı ve değerlerimizi korumak ve bilim meşalesini elimizden bırakmamaktır. Bu vesileyle öğrencilerimize eşlik eden Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Necla Karaçay´a teşekkür ederiz.