T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Ankara Fen Lisesi

Haberler

Mrt

29 Mart 2017 Perşembe günü, 1980 mezunumuz İstinye Üniversitesi Dekanı  Prof. Dr. Sacit Karamürsel, tıp bilimi ve bilimsel gelişmeler, hekimlik mesleği ve araştırmacı bir ruha sahip olma üzerine yönelik öğrencilerimize konferans verdi.

Mezunumuza ve programın planlanmasında emeği geçen Rehberlik Öğretmeni Jale Özoğlu´na teşekkür ederiz.

Mrt

28 Mart 2018 Çarşamba günü, sporda başarı gösteren öğrencilerimizle ve öğretmenlerimizle okulumuzda sporun geleceğini görüşmek için bir araya geldik. 

Ankara’da il birinciliği için yapılan müsabakalara, Oryantring kız takımımız 2 takımla katılmış olup,

A Takımı;

Melisa Ergeldi, Sıla Özsarı Gül, Nisa Ceran, Fatma Büşra Sağlam, İrem Karalık   ve  Semiye Yaren Ünal. A Takımı, takım halinde 2. olmuştur. Ferdi olarak, Melisa Ergeldi 2. olmuştur.

Genç Kız B Takımı;

Cansu Sönmez, Elif Sude Kürkçü, Gülce Tahtasız, Aslı Murat ve Ayşe Ebrar Altınok’tan oluşan takımımız tüm rakiplerini geride bırakarak takım halinde 1. olmuştur. Ferdi olarak, Cansu Sönmez 2. olmuştur.

Takımlarımızın ikisi de  2-4 Nisan 2018 tarihlerinde Denizli’de yapılacak olan Türkiye yarı final müsabakalarında Ankara Fen Lisesi’ni temsil edeceklerdir. Takımlarımıza üstün başarılar dileriz.

Diğer bir spor dalı olan boksta;

05-08 Mart 2018 tarihlerinde Ankara Şefik Tetik Boks Salonu´nda yapılan Ankara Liseler Arası Boks Şampiyonası´na 70 kilogramda Emin Kaan Deniz ve 63 kilogramda Emre Mert Karaca ile katıldık.

Emin Kaan Deniz, Ankara 1.´si olarak Altın madalya,

Emre Mert Karaca, Ankara 2.´si olarak gümüş madalya kazanmışlardır.

21-27 Ocak 2018 tarihlerinde Nevşehir’de yapılan Bayanlar Türkiye Boks Şampiyonası’na 6 sporcu ile katılan Ankara Fen Lisesi Spor Kulübü olarak ilk turdaki müsabakalarını kazanıp, ikinci tur müsabakalarında da boksörlerimiz zorlu mücadele verdiler.

Emin Kaan Deniz ve Emre Mert Karaca, haziran ayında gerçekleştirilecek olan Yıldızlar Erkekler Türkiye Boks Şampiyonası´na davet edildiler. Müsabakalara hazırlıklıkları son sürat devam etnmekte olup, bu sporcularımıza da üstün başarılar dileriz.

Her iki spor dalında üstün fedakarlıkları ve emekleri olan beden eğitimi öğretmenleri; Esin İlerisoy’a ve Emre Aydın’a teşekkür ederiz.

 

Mrt

Dünya Tiyatro Günü, tiyatro dünyasındaki insanlar için sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü kutlamak, seyirciyle daha iyi bir iletişim kurmak ve insanlar arasındaki anlayış ve barışı arttırmak için bir fırsat olarak görülmektedir. Dünya Tiyatro Günü’nde yapılan etkinlikler, uluslararası işlevlerinin yanı sıra ulusal ve bölgesel tiyatro gruplarının bir araya gelmesinde de rol oynamaktadır.

İlk kez 1961 yılında kutlanmaya başlanan Dünya Tiyatro günü o tarihten bu yana her yıl 27 Mart´ta tüm dünyada çeşitli tiyatro dernekleri ve sanat çevreleri tarafından kutlanır. Biz de Ankara Fen Lisesi olarak 27 Mart 2018 Salı akşamı İspanyol oyun yazarı Jordi Galceran’ın kaleme aldığı ‘Grönholm Metodu’ adlı oyunu izlemek ve tiyatronun birleştirici özelliğine yeniden şahit olabilmek için diğer tiyatro severlerle buluştuk.

Geziyi organize eden okulumuz Tiyatro Kulübü danışman öğretmenleri ile öğrencilerimize eşlik eden İngilizce Öğretmeni Burcu Kurt’a ve Kimya Öğretmeni Şerife Tunç’a teşekkür ederiz.

 

Mrt

27 Mart 2018 Salı günü, AFL 11. sınıf öğrencilerimizle mesleki rehberlik kapsamında  Cumhuriyet dönemi Türkiye’nin ilk üniversitesi olan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gezimizi gerçekleştirdik. Dekan Yardımcısı Sayın Prof.Dr. Belgin Can, Ankara Fen Lisesi öğrencileri için  özel bir mekan olan kadavra inceleme anfisi "Çukur Anfi" deki sunumundan sonra laboratuvarlar, sunum ve bilimsel vaka inceleme odalarını görme imkanını öğrencilerimize sundular. İlgilerinden dolayı Prof. Dr. Belgin Can’a, Ankara Tıp’taki mezun öğrencilerimize ve özellikle 2015 mezunumuz Onur Sönmez’e teşekkür ederiz.

Gezinin planlanmasında emeği geçen Rehberlik Öğretmeni Jale Özoğlu’na,

Geziye eşlik eden; Coğrafya Öğretmeni Ali Kıray’a ve İngilizce Öğretmeni Zeliha Eyyupoğlu’na müteşekkiriz.

Mrt

27 Mart 2018 Salı günü, (1989 mezunumuz) TOBB Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Ali Aydın Selçuk, tarafından bir grup öğrencimize Kriptoloji bilimi konusunda eğitim etkinliği gerçekleştirdik.

Kriptoloji, şifre bilimidir. Çeşitli iletilerin, yazıların belli bir sisteme göre şifrelenmesi, bu mesajların güvenlikli bir ortamda alıcıya iletilmesi ve iletilen mesajın deşifresiyle uğraşır.

Gizli yazılar, şifreli belgeler bilimi veya incelemesi bilimin çalışma alanları içerisindedir.

Kriptoloji, aynı zamanda bir matematik bilimidir ve genelde sayılar teorisi üstüne kuruludur. Kendi içerisinde iki farklı branşa ayrılır.

Kriptografi ; herhangi bir iletiyi şifrelemek için,

Kriptoanaliz ise; şifreleri çözmek ya da analiz etmek için kullanılır.

Eğitim çalışmasının gerçekleştirilmesinde emeği olan Mezunlar Vakfı Başkanı Dr. Ömer Edip Erdemli’ye teşekkür ederiz.

 

Mrt

26 Mart 2018 Pazartesi günü, 11. sınıflarla hem baharı karşılamak hem de doğanın tadını çıkarmak için ders çıkışında etkinlik düzenledik.

Etkinliğin güvenli bir şekilde yürütülmesinde görev alan yönetici ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Mrt

22 Mart 2018 Perşembe günü, okulumuzun ilk mezunları (67 Mezunları) okulumuzu ziyaret etti.

Anılarla dolu hoş vakitler geçirdik. Mayıs ayında Amerika’da ülkemizi temsil edecek olan Melih Şahin’i de tebrik ettiler. 

Mezunlarımıza, ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederiz.

Mrt

27-28-29 Nisan 2018 tarihlerinde, 1. Ankara Fen Lisesi Spor Olimpiyatları gerçekleştirilecektir.

Farklı dallardan müsabakalar düzenlenecektir. Ayrıntılar için beden eğitimi öğretmenleri ve komite üyelerinden bilgi edinmenizi öneririz.

Okulumuza çok önemsediğimiz spor alanında müthiş bir sinerji getiren Beden Eğitimi Öğretmenleri: Emre Aydın’a ve Esin İlerisoy’a müteşekkiriz.

Mrt

26 Mart 2018 Pazartesi günü, ODTÜ münazara topluluk üyeleri okulumuz ögrencilerine "patent sahipleri, ürünlerinin kullanımında söz sahibi olmalıdır." Konulu bir gösteri maçı yaptılar. Her biri profesyonel bir münazır olan topluluk üyelerinin maçı ögrencilerin büyük beğenisini kazandı. Okulumuzda böyle bir etkinliğin yapılmasını sağlayan ODTÜ Münazara Topluluk üyelerine ve programın hazırlanmasında emeği olan Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Hüseyin Cihangir’e teşekkür ederiz.

Mrt

Zeka ve tabiatın buluştuğu spor dalı Oryantiring; ülkemizde artık büyük ilgi görmekte... Gençlerimizi bu  ve benzeri sporlarla kötü alışkanlıklardan korumak birinci hedefimiz. Beden eğitimi öğretmenleri  ve  AFL olarak zeka nerede biz oradayız... 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma günü nedeniyle  bu anlamlı  günde şehitlerimiz anısına düzenlenen yarışta madalya almak bizi mutlu etti.

Oryantiring yarışmalarına öğrencilerimizi hazırlayan Beden Eğitimi Öğretmeni Esin İlerisoy’a teşekkür ederiz.

Mrt

19-23 Mart 2018 tarihleri arasında, Patent ve Marka Kurumu´nda 5. grup öğrencilerimiz de eğitimlerini tamamlayarak, sertifikalarına aldı.

5. gruba danışmanlık yapan Fizik Öğretmeni Burhan Ünal’a teşekkür ederiz.

Mrt

22 Mart 2018 Perşembe günü, öğrencilerimizle Ankara Devlet Tiyatrosu Şinasi Sahnesi’nde ‘Yedi Kocalı Hürmüz’ adlı oyunu izledik.

Öğrencilerimize eşlik eden Matematik Öğretmeni Ekrem Yılmaz’a teşekkür ederiz.

Mrt

21 Mart 2018 Çarşamba günü, ders çıkışında 9. sınıf öğrencilerimizle mangal keyfi düzenledik. Öğrencilerimiz, mangal etkinliğiyle eğlendi.

Mangalın hazırlanmasında ve dağıtılmasında emeği geçen öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Mrt

21 Mart 2018 Çarşamba günü, Ankara Fen Lisesi olarak, ATO Meclis Salonu’nda Prof. Dr. Leyla Karahan, Doç. Dr. Mehmet Can Doğan, Zafer Kiraz, Opr. Dr. Kemal Tekden ve Engin Altan Düzyatan’ın katılımcı olduğu “Sosyal Ağlar ve İletişim Araçlarında Türkçenin Kullanımı” konulu oturumu kapsayan Dil Çalıştayı’na bir grup öğrencimizle katıldık.

Öğrencilerimize eşlik eden Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Ayşe Akçay’a teşekkür ederiz.

Mrt

20 Mart 2018 Salı günü, 11/B sınıfıyla İstiklal Marşı ‘mızın yazıldığı ve İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un bir dönem yaşadığı Teceddin Dergahı´nı ziyaret ettik.

Geziye; Müdür Yardımcısı Saliha Özbek, İngilizce Öğretmeni Zeliha Eyyupoğlu ve Tarih Öğretmeni Ahmet Akarken eşlik etmiştir. Yöneticimize ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.