T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Ankara Fen Lisesi

Haberler

Haz

Bu yıl on üçüncüsü düzenlenen ve 14 ülkenin katıldığı, URFODU Uluslararası Bilim Temelli Bilgi yarışması Almanca, İngilizce, Biyoloji, Coğrafya ve Matematik Alanlarında yapılmaktadır.

Okumuz bu yarışmaya Matematik alanında Uluslararası Final Alanı olarak Antalya’ da katılmış olup, Türkiye Geneli Final Sonuçlarına göre, Türkiye okulları içinde en başarılı okul olmuş ve 3 Altın, 2 Gümüş ve bir Bronz madalya  kazanmıştı.

Diğer ülkelerdeki Final Alanlarında yapılan sınav sonuçları bir arada değerlendirilerek  Uluslararası Final Sonuç Listesi elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre, 9. 10. ve 11. sınıflardan  beşer öğrenciye uluslararası başarı madalyası verilmiştir.

Dokuzuncu sınıf Türkiye Geneli Final Sonuç Listesine göre Altın Madalya alan öğrencimiz Beyza AKDENİZ, Uluslararası sonuçlara göre de Bronz Madalya almaya hak kazanmıştır.

Dünya sıralamasında, Beyza’ nın yanı sıra 10. Sınıflarda Ayşe Sıla OKÇU dördüncü; Yasemen ERKAN altıncı;  11. Sınıflarda ise Batuhan ERDEMİR beşinci olmuştur.

Beyza ve diğer katılan öğrencilerimizi başarılarından dolayı kutlar başarılarının artarak sürmesini dileriz.

Bu vesile ile öğrencilerimizi bu yarışmaya hazırlayan ve onlara rehberlik eden Matematik Öğretmeni Kemal Çelik’ e ve Antalya’ ya intikali gerçekleştiren okul şoförümüz Cihan Yıldız’ a da emeklerinden dolayı teşekkür ederiz.

 

May

Bu yıl 11.kez düzenlenen ULUSLARARASI MEB ROBOT Yarısmasina Konya da 2 kategoride katildik. YUMURTA TOPLAYAN (CARETTA CARETTA) ve İnsansız Hava Aracı (İHA) Mini Drone kategorisinde yarısan öğrencilerimiz son derece heyecanli bir 3 gün geçirdiler. İnsansız Hava Araci kategorisinde yarışan öğrencilerimiz Sadık Taha İNANICI ve Hasan Tahsin DÖNMEZ Mini Drone kategorisinde parkuru 45 saniyede hiç düşmeden tamamlayarak 3. oldu.
Yumurta toplayan kategorisinde yarışan Tuğçe Sena KOYUNCU ve Sude AKBABA ise bir çok yumurta toplayan takım arasından 1. Turu atlamıştır. Fakat şu an yarismanin birincisi olan robota elenmislerdir. Fakat azimle çalışarak bir robot yapılabileceğini hepimize ispatlamışlardır. Bu iki azimli öğrencimize ve son sınıfta olmasına rağmen büyük özverilerle çalışarak üniversite takımları ile yarışabilecek bir drone yapan ve Türkiye de ilk 3´e girebilen öğrencilerimize ve danışman öğretmenleri Deniz YÜKSEL TAŞ ´a teşekkür ediyoruz.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve TÜBİTAK iş birliğiyle düzenlenen yarışmada öğrenciler, kendi yaptıkları robotlarla 3 gün boyunca birincilik için mücadele etti.
391 okuldan 3 bin 240 öğrenci ve öğretmenin yer aldığı yarışma ile üniversite ve lise öğrencilerinin öz güvenlerinin, araştırma ve sorgulama becerilerinin artırılarak, kolektif çalışmayı öğrenmeleri hedefleniyor.
Yarışma kapsamında, "Temalı", "Çizgi İzleyen", "Hızlı Çizgi İzleyen", "Sumo", "Mini Sumo", "Robotino (Hareketli Robotlar)" ve "Serbest Proje" kategorilerinin yanı sıra bu yıl "İnsansız Hava Aracı (Mini Drone)", "İnsansı Robotlar", "Endüstriyel Robotik Kol", "Tasarla-Çalıştır" ve "Yumurta Toplama (Caretta Caretta)" kategorilerinde toplam 2 bin 834 robot performans sergiledi.

Haz

Dünya Robot Olimpiyatları (WRO)Türkiye ayağının 3 Haziran 2017 Cumartesi günü  İzmir´de düzenlenmiş olan turnuvasında ikincilik ödülü aldık. Bu senenin teması olan ´Sürdürülebilir Şehirler İçin Pascal Prensibinden´ yararlanarak bir mekanizma geliştirdik ve bunu işlek yollara döşeyerek elektrik üretmeyi, bu elektriği de şehir aydınlatmasında kullanmayı hedefledik. Öğrencilerimiz; İlayda YARIM´ı, Aslı Nur TATLI´yı ve İbrahim Hakkı ÖZDABAKOĞLU´nu tebrik eder, Takım Eğitmenlerimiz; Ayberk KUNDAKÇI ve Melis AVCI´ya, bu süreçte destek olan Psikolojik Danışman Nihat KÖSE´ye ve Mezunlar Vakfı Başkanı Dr. Ömer Edip ERDEMLİ´ye teşekkür ederiz.

Haz

Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okul sporlarının düzenlemiş olduğu genç erkek ve genç kızlar DART turnuvasında okulumuzu;

Erkeklerde: Uğur Erdem SAVUN, Gökberk Furkan GÖKKAYA, İbrahim Orcan ÖN ve Taha KOÇER

Kızlarda: A Grubu: Enise Feyza ALTIN, Sude YAŞAR ve Selin ÇİMEN B Grubu: Sıdal Su HACIOĞLU, Feyza Naz AKGÜL, Eceber Elif DİRAYBETOĞLU ve Zehra TABAR

Her iki takımımız zevkli ve çekişmeli mücadeleler sonunda 2.´lik madalyasını okulumuza kazandırmışlardır. Öğrencilerimizi tebrik eder, emeklerinden dolayı Beden Eğitimi Öğretmeni Esin İLERİSOY´a teşekkür ederiz.

Haz

Güney Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi Müsteşar Dong- Woo CHO, 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü okulumuzu ziyaret etti.

May

May

Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü´nün  düzenlemiş olduğu okul sporlarının genç erkekler masa tenisi müsabakalarında okulumuzu temsil eden İbrahim Hakkı ÖZDABAKOĞLU, Saltuk Buğra KİRAZCI, Deniz Emin ERDEN ve Nuh Mevlüt HOCAOĞLU  rakipleriyle çekişmeli geçen maçlar sonunda okulumuza takım halinde 3.´lük madalyasını getirmişlerdir. Öğrencilerimizi tebrik eder, öğrencilerimizin hazırlanmasında ve müsabakalarda desteklerini esirgemeyen Beden Eğitimi Öğretmeni Esin İLERİSOY´a da teşekkür ederiz 

May


BMO Balkan Matematik Olimpiyatları, Uluslararası Matematik Olimpiyatlarından sonra gelen iki matematik olimpiyatından biridir. Diğeri Avrupa Kız Matematik Olimpiyatlarıdır.
Bu yıl otuz dördüncüsü, 02-07 Mayıs tarihlerinde Makedonya’ nın Ohrid kentinde düzenlenen Balkan Matematik olimpiyatlarına içlerinde İngiltere, Sırbistan, Romanya, İtalya ve Bulgaristan’ nın da olduğu 22 ülke katılmıştır.  
BMO’ ya bu yıl 22 Avrupa ülkesinden toplam 132 lise seviyesinden yarışmacı çağrılmıştır. Katılımcı ülkeler en çok 6 yarışmacı gönderebilmektedir.
BMO’ ya gidecek öğrenciler, tıpkı IMO (Uluslararası Matematik Olimpiyatları) ve EGMO’ da olduğu gibi,  TÜBİTAK tarafından belirlenen akademik komisyon tarafından, Türkiye genelinden TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları birinci aşamasını geçen öğrenciler arasından, aşamalı sınavlarla belirlenmektedir.
Ankara Fen Lisesi olarak ikinci kez öğrenci verme başarısı gösterdiğimiz bu organizasyonda öğrencimiz Kayra UYGUN, geçen yıl katılarak Bronz Madalya aldığı bu yarışmada bu yıl  Gümüş Madalya kazanarak bizleri gururlandırmıştır.
Okulumuzdan bu yıl mezun olacak öğrencimizi, bu ve bundan önceki başarılarından dolayı kutluyor, Temmuz ayı içinde yapılacak olan IMO yarışmasında da üstün başarılar diliyoruz.  Danışman Öğretmeni Matematik Öğretmeni Kemal ÇELİK´e de teşekkür ederiz.

May


EGMO (European Girls’ Mathematical Olympiad) Avrupa Ülkeleri Kız Matematik Olimpiyatları, Uluslararası Matematik Olimpiyatlarından sonra gelen iki matematik olimpiyatından biridir. Diğeri Balkan Ülkeleri Matematik Olimpiyatlarıdır.
EGMO ilk kez 2012 yılında İngiltere Cambridge’ de düzenlenmiş; 2014 yılında ise Ülkemizde, Antalya’ da, düzenlenmiştir.
Bu yıl yedincisi yapılan yarışmaya 02-12 Nisan tarihlerinde İsviçre’ nin Zürih şehri ev sahipliği yapmıştır.
EGMO’ ya bu yıl 44 Avrupa ülkesinden toplam 168 lise seviyesinden kız yarışmacı katılmıştır. Katılımcı ülkeler en çok 4 yarışmacı gönderebilmektedir.
EGMO’ ya gidecek öğrenciler TÜBİTAK tarafından belirlenen akademik komisyon tarafından, Türkiye genelinden TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları birinci aşamasını geçen öğrenciler arasından, aşamalı sınavlarla belirlenmektedir.
Ankara Fen Lisesi olarak ilk kez öğrenci verme başarısı gösterdiğimiz bu organizasyonda kızımız Burcu YILDIZ, Gümüş Madalya kazanarak bizleri gururlandırmıştır.
Okulumuzdan bu yıl mezun olacak öğrencimizi, bu ve bundan önceki başarılarından dolayı kutluyor, bundan sonraki seçimlerinde üstün başarılar diliyoruz.

May

 

Ankara Fen Lisesi geleneksel 11. Sınıflar İstanbul’daki üniversiteler ve kültür gezisini 4-5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleştirdi.

3 gün süren geziye Ankara Fen Lisesi, 90 öğrenci ve 9 öğretmenle katıldı. Okul Müdürü Aydın DEMİR’in başkanlığında yapılan gezide birinci gün Boğaziçi ve Koç Üniversiteleri ziyaret edildi. Üniversitelerin tanıtım ofislerinden öğretim üyeleri ve öğrenciler sunum yaparak ve kampüsleri gezdirerek, öğrencilerimize eşlik etmişlerdir.

Gezinin ikinci ve üçüncü günü İstanbul’un tarihi ve turistik yerleri olan Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet Camii, Galata Kulesi gezilmiştir.

Gezi tanıtım ve Turizm Kulübünün düzenlediği gezi Ortaköy’den başlayıp Beylerbeyi’nde sona eren Boğaz turu ile sonlandırılmıştır. Gezi esnasında beş yıldızlı otelde konaklama yapılmıştır.

 

 

 

May


IMO (Uluslararası Matematik Olimpiyatları) en önemli matematik olimpiyatıdır. Bu olimpiyatlar için, ülkeler matematik alanında  en başarılı öğrencileri titizlikle seçerek Milli Takımlarını oluştururlar. Öyle ki IMO’ ya katılacak bir öğrenci 6 aşamayı geçmek zorundadır.
IMO aslında 1959 yılında Romanya’ nın Braşov şehrinde başlamıştır; ancak ülkemiz bu organizasyona ilk kez 1985 yılında katılmış; 1993 yılında ise İstanbul’ da ev sahipliği yapmıştır.
Bu yıl elli altıncısı, 12-23 Temmuz tarihlerinde Brezilya’ nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenecek olan Uluslararası Matematik olimpiyatlarına bu yıl 110 civarında ülke ve 600 civarında yarışmacı katılması beklenmektedir.  Bir Ülkenin IMO’ ya göndereceği takım en çok altı kişiden oluşabilmektedir. 
IMO’ ya gidecek öğrenciler, başta söylendiği gibi,  TÜBİTAK tarafından belirlenen akademik komisyon tarafından, Türkiye genelinden TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları birinci aşamasını geçen öğrenciler arasından, 6 aşamalı bir süreç sonunda belirlenmektedir.
Ankara Fen Lisesi olarak uzun bir aradan sonra öğrenci verme başarısı gösterdiğimiz bu organizasyonda öğrencimiz Kayra UYGUN’ un başarılı olacağına inancımız tamdır. 
Bu vesile ile, dört yıldan beri, şu an başarıları ile onurlandığımız Ankara Fen Lisesi Matematik Olimpiyat Takımının bu kuşağının kuruluşunda ve gelişiminde emeği ve katkısı olan Matematik Öğretmenimiz Kemal ÇELİK’ e de teşekkür ediyoruz.
Yine öğrencilerimiz  için bilim kampları organize eden ve yurt dışı organizasyonlarında başarılı bir şekilde ağırlayan TÜBİTAK yetkililerine ve öğrencilerimizin eğitimlerinde üstün katkıları olan Bilkent’ ten Azer KRİMOV Hoca ve ekibine de şükranlarımızı sunarız.

May

 

9. sınıflarımız, 10 Mayıs Çarşamba günü, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Suna Gürakan’ın öncülüğünde hazırladığı şiir dinletisi ile kulaklarımızın pasını sildiler.

İrem Karalik ve Fahri Karataş’ın sunuculuğunu üstlendiği dinletide; Dilara İpek, Berkay Doğan, Aleyna Keskin, Cansu Sönmez, Emir Şamil Doğan, İlayda Küçük, Duru Aydemir, Kaan Akdoğan, Çağla Bingöl, Doğa Savaş, Sinem Nur Altıntaş, Mustafa Emin Mısırlı, İrem Erikli Türk şiirinin ustalarından seçilen şiirlere kattıkları yorumla; Göksu Aydın, kemanı ve Emine Demir de sazı ile onlara eşlikleri ile çok güzel bir saat geçirmemizi sağladılar.

Şiire gönül veren gençlerimize ve öğretmenlerine teşekkür ederiz.

 

May

EBA RESİM YARIŞMASI “15 Temmuz ve Şehitler”
2017 EBA (Eğitim Bilişim Ağı) tarafından düzenlenmiş olan“15 Temmuz ve Şehitler” konulu resim yarışmasında büyük başarı gösterdik.
2017 EBA tarafından düzenlenen  “15 Temmuz ve Şehitler”  konulu resim yarışmasına  “248” adını verdiği eserle katılan Okulumuz Görsel Sanatlar Öğretmeni Seyfi Seydi SALANTUR Öğretmen Kategorisinde dereceye girerek okulumuz adına büyük bir başarıya imza atmıştır.
Resim Sanatçıları; Vedat CAN, İhsan ÇAKICI, Yusuf DEMİRTAŞ, Hasan PEKMEZCİ ve EBA temsilcisi İhsan AKŞEHİRLİ’den oluşan seçici kurul, Öğretmen ve Öğrenci Kategorilerinde yaptığı değerlendirmede Okulumuz Görsel Sanatlar Öğretmeni Seyfi Seydi SALANTUR’ un eserini EBA ÖZEL ÖDÜLÜ’ne layık görmüştür.
 Okulumuz Görsel Sanatlar Öğretmeni Seyfi Seydi SALANTUR’u bu başarısından dolayı tebrik ediyoruz.


Öğretmen Kategorisi
 
1 ÖNDER ÖNERBAY Mustafa Erçetin Ortaokulu, BALIKESİR   
2 MEHMET KAYA Çankaya Hürriyet Anadolu Lisesi, ANKARA   
3 FATİH UĞURLU Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi, KONYA   
Özel Ödül SEYFİ SEYDİ SALANTUR Ankara Fen Lisesi ANKARA 

 
  
 
 

May

Mezuniyet Töreni Davetiyesi

May

10 Mayıs 2017 Çarşamba günü AFLİVA´da İngilizce Kulübü etkinliği olarak planlanan 10. sınıflar arası İngilizce münazara etkinliğinin ikinci ayağı yapılmıştır.
"IS IT ETHICAL TO USE ANIMALS IN MEDICAL RESEARCH?(Hayvanların Tıbbi Araştırmalarda Kullanılması Etik Midir?)" sorusunu 10/C sınıfından Artun EKİNCİ, Sercan YALÇINKAYA ve Ömer Burak DOĞAN 10/D sınıfından Şevval Nur BEKTAŞ, Alperen BAKIRLIOĞLU, Onat ÜRE tartıştılar.
Münazara sonucunda 10/C sınıfı 1,035 puan, 10D sınıfı 1,145 puan aldılar.
Münazara jürisine katkılarından dolayı okulumuz Müdür Yardımcısı Soner AKIŞ´a, münazarayı düzenleyen okulumuz İngilizce öğretmenleri; Burcu KURT´a ve Nigar DEMİRÖZ´e, sunucumuz 10/B sınıfı öğrencisi Ahmet Kadir YILDIZ´a, teknik desteğiyle Rehber Öğretmeni Jale ÖZOĞLU´na ve 10/C sınıfından Emir Berke KAHVECİ´ye teşekkür ederiz.