T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Ankara Fen Lisesi

Haberler

May

Öğrencimiz Mehmet Can SANKIR Kimya Olimpiyat Milli Takımına seçildi. Öğrencimizi ve danışman öğretmenimiz Cezmi ŞEYRAN'ı tebrik eder, katkı sunanlara teşekkür ederiz.

May

Fotoğraf kulübü tarafından hazırlanmış olan Okulumuz konulu fotoğraf sergisi sanatseverlerin beğenisine sunulmuştur. Çalışmalarından dolayı öğrencilerimizi kutlar, kulüp danışman öğretmenleri Seyfi SALANTUR, Hülya KARACA ve Ayşe BALCI' ya teşekkür ederiz.

May

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızın 105 .yıl dönümü Okulumuzun spor salonunda  öğrenci ve öğretmenlerin  katılımı ile çoşkuyla kutlandı.Törende günün anlam ve önemini vurgulayan konuşma ,şiir ve müzik dinletisinin  yanında çeşitli yarışma etkinliklerine yer verildi.

May

11. Sınıf öğrencilerimizle geleneksel İstanbul gezisi gerçekleştirildi. Bu gezimizde Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ziyaret edilerek İstanbul'un tarihi, turistik yerleri de gezildi.

May

Ankara Fen Liseliler Derneğimizin düzenlediği, Mezunlar Gününe tüm mezunlarımızı bekliyoruz.

May

Amerika'nın Los Angales şehrinde gerçekleştirilen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı, Regeneron ISEF 2024'te Computational Biology and Bioinformatics kategorisinde 12. sınıf öğrencilerimiz İrem YÜCE, kerem Berk BOZKURT ve Yusuf Said AKTAN; Physics and Astronomy kategorisinde 11. sınıf öğrencilerimiz halil İbrahim YENİTÜRK ve Tuna ÖZER ülkemizi temsil etmiştir. Öğrencilerimize ve danışman öğretmenlerimiz Dr. Aynur Elif KEKEÇ ve Halit KOCA'ya teşekkür ederiz.

May

LA ISEF Bilim Fuarında okulumuzu Fizik alanında 11. sınıf öğrencilerimizden Halil İbrahim YENİTÜRK ve Tuna ÖZER Danışman Öğretmenleri Halit KOCA; Biyoloji alanında 12. sınıf öğrencilerimizden İrem YÜCE, Kerem Berk BOZKURT ve Yusuf Said AKTAN Danışman Öğretmenleri Dr. Aynur Elif KEKEÇ temsil ediyor. 

LA ISEF Bilim Fuarında Fizik ve Biyoloji finalist ekiplerimiz 1967 Mezunlarımızdan  Metin MANGIR, Sami GÜREL ve Sami GÜREL'in eşi Ayşe GÜREL tarafından ziyaret edildi. 1967'den 2024'e mezunların birlikteliği, paylaşımları ilk mezunlarımızı heyecanlandırarark onları gururlandırdı. Bu anlamlı ziyaretlerinden dolayı ilk mezunlarımıza Ankara Fen Lisesi adına teşekkür ediyoruz.

May

"Spor yalnız bedensel yeteneklerin üstünlüğü sayılmaz. Kavrayış ve ahlak da bu işe yardım eder. Ben sporcunun zeki çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim." Mustafa Kemal Atatürk

Akademik başarısnın yanında sanatsal ve stortif alanda ulusal ve uluslararası başarı elde etmiş okulumuz öğrencilerinden; Bale dalında Kuzey Makedonya'da düzenlenen uluslararası "Stage IDC 2023" yarışmasında "Senior Gruoup Dance" kategorisinde 1. olan Beren ÖNER, Eskrim dalında U14 kategorisinde milli olan ve Türkiye dereceleri olan Zeynep AYTEKİN, Sutopu branşında U18 kategorisinde milli takım aday kadrosunda olan Poyraz BENLİ, Dağ kayağı branşında 2022 ve 2023 yıllarında Türkiye dereceleri olan Kasım Baran KAYGISIZ ve Hentbol branşında U15 ve U16 kategorilerinde milli takım kamplarına katılan Enes  ÖNDERER, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde; Beden Eğitimi öğretmenlerimizin rehberliğinde okulumuz konferans salonunda düzenlenen söyleşi programında, sporun kişisel, sosyal ve akademik başarıları üzerindeki katkılarını arkadaşları ile paylaştılar. Bu paylaşımları ile öğrencilerimize sundukları katkılardan dolayı katılımcı öğrencilerimize, bunun yanında prpgramın sunuculuğunu üstlenen öğrencimiz Poyraz SELEN'e de teşekkür ederiz. 

May

2024 İlk Mezunlar Örnek Öğrenci Yarışması sonuçları açıklandı. Yılın örnek öğrencisi seçilen öğrencilerimizi ve mansiyon ödülüne layık görülen İrem YÜCE, Ahmet TAĞLUK, Ahmed Yasin MARŞİL, Utkan SUBAŞI ve Yağmur Ece UZUN'u tebrik ederiz. Öğrencilerimize ödülleri 13 Haziran 2024 tarihinde yapılacak olan Mezuniyet Töreninde verilecektir. Katkılarından dolayı İlk Mezunlarımıza ve AFLİVA'ya teşekkür ederiz.

May

41. Balkan Matematik Olimpiyatı 27 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında Bulgaristan'ın Varna şehrinde gerçekleştirildi. Öğrencimiz İrem Gülce YAZGAN gümüş madalya alarak hepimizi gururlandırdı. Öğrencimizi ve danışman öğretmenimiz Mehmet ŞAHİN'i tebrik ederiz.

Nis

Ünlü ressam Leonardo Da Vinci'nin doğum günü olan 15 Nisan Dünya Sanat Günü'nü Ankara Fen Lisesi olarak büyük bir coşku ile kutladık. Sanat günümüz resim yetenek öğrencilerimizin sergisi ve müzk yetenek öğrencilerimizin dinletisi ile renklendi.

Emeklerinden dolayı Resim öğretmenimiz Seyfi Seydi SALANTUR ve Müzik öğretmenimiz Habibe METİN'e ayrıca tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür eder, sanat dolu günler dileriz.

Nis

İstinye Üniversitesi ve Liv Hospital Ankara ile yaptığımız işbirliği protokolü kapsasmında tıp fakültesini tercih edecek öğrencilerimizin hastane devam ediyor. 

Nis

15-22 Nisan 2024 tarihleri arasında CERN ve Bilim Müzeleri gezimizi gerçekleştirdik.Gezi kapsamında öğrencilerimiz Almanya,İsviçre,Belçika,Fransa ve Hollanda’da bulunan bilim ve kültür merkezlerini ziyaret etti.Öğrencilerimiz bilim merkezlerinde derse girme ve çeşitli deneyler yapma imkanı bularak farklı bir deneyim yaşadılar.Bunun yanısıra tarihi ve kültürel mekanları da gezerek ziyaretimizi tamamladık.

Nis

Ankara Fen lisesi olarak TÜBİTAK ‘IN desteğiyle bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Tübitak 4006 bilim fuarını gerçekleştirdik.Fuarımızda;biyoloji alanında 1,kimya alanında 3,fizik alanında 2,matematik alanında 2,Türk Dili ve Edebiyatı alanında 3,coğrafya alanında 1,tarih alanında 1 ,psikoloji alanında 2,sosyoloji alanında 1 ,İngilizce alanında  1 ,yazılım alanında 2 olmak üzere toplam 19 proje ile  27 öğrencimiz 16 danışman öğretmenin nezaretinde özverili çalışmalarını ortaya koydular. Öğretmen ve öğrencilerin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını temenni eder, proje çalışmalarında emeği geçen tüm öğretmen arkadaşlara ve öğrencilere teşekkür ederiz.

Nis

İstinye Üniversitesi ve Liv Hospital Ankara Hastannesi ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde tıp tercihi yapacak öğrencilerimiz hastane deneyimi yapmaya devam ediyor.