T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Ankara Fen Lisesi

Haberler

Mrt

İstinye Üniversitesi ve Liv Hospital Ankara ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde üniversite de tıp alanında tercih yapmak isteyen öğrencilerimiz 2 günlük hastane deneyimi ile tıp mesleğini uygulamalı olarak tanıdılar. 

Katkılarından dolayı İstinye Üniversitesine ve Liv Hospital Ankara Hastanesine teşekkür ederiz.

Mrt

Beş projemizle TÜBİTAK 55. Lise öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge finallerindeyiz. Öğrencilerimize ve danışman öğretmenlerimize başarılar dileriz.

Mrt

Okulumuzun koordinesinde TUSAŞ'ın ev sahipliğinde "DÜŞÜN, ÜRET, DEĞER KAT!" sloganı eşliğinde "HAVACILIKTA KOMPOZİT MALZEME" temalı düzenlediğimiz yarışma etkinliği iki gün boyunca TUSAŞ tesislerinde 10 farklı okuldan 4'er kişilik ekiplerin katılımı ile gerçekleşti.

Etkinlik boyunca katılımcı öğrenciler farklı okullardan akranları ile sıcak diyaloglarla görüş alışverişinde bulunurken diğer yandan yarışma etiğine uygun olarak "HAVACILIKTA KOMPOZİT KULLANIMI" becerilerini kullanarak uçak kanadı yaptılar.

İkinci günün sonunda öğrencilerin ortaya koydukları ürünler jüri tarafından değerlendirildi. Bunun sonucunda Birinciliğe Pursaklar Fen Lisesi, İkinciliğe Prof. Dr. Aziz Sancar Fen Lisesi ve Üçüncülüğe Ankara Fen Lisesi layık görüldü. 

Bu etkinliği düzenlememizde ev sahipliği yaparak destek veren TUSAŞ'a, okulumuz danışmanlarına ve organizasyon ekibine, katılım sağlayan okulların ekiplerini oluşturan öğrencilere, okul yöneticilerine ve danışman öğretmenlere koordinatörlüğünü yaptığımız bu değerli etkinliğe katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Mrt

2204A TÜBİTAK 55. LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI SONUÇLANDI.

Ankara Fen Lisesi olarak bu yarışmaya 21 proje ile katılım sağladık.Bu projelerimiz arasından ;1 Biyoloji,1 Fizik,1 Sosyoloji ,2 Yazılım alanında toplam 5 projemiz Bölge Sergisine davet edildi.

Sergiye davet edilen projeleri hazırlayan öğrencilerimize ve danışman öğretmenlerine başarılar diliyoruz.

Tüm paydaşlarımızı 04-07 Mart 2024 tarihleri arasında yapılacak sergiye davet ediyoruz.

Şbt

TUSAŞ ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde düzenlemiş olduğumuz DÜŞÜN, ÜRERT, DEĞER KAT! etkinliğimiz 10 farklı okuldan 44 öğrencinin katılımıyla Kahramankazan TUSAŞ tesislerinde başladı.

Katkılarından dolayı TUSAŞ yetkililerine teşekkür ederiz.

Şbt

İstinye Üniversitesi ve Liv Hospital Ankara ile işbirliği protokolü imzaladık. İstinye Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Işık, Liv Hospital Ankara Genel Müdürü Nazlıhan Altun ve Ankara Fen Lisesi Okul Müdürü Dr. Sinan Dağ'ın imzaladığı protokol kapsamında öğrencilerimizin meslek seçimlerini yapmalarına yardımcı olmak, sağlık meslekleri hakkında ihtiyaç duydukları bilgi ve tecrübeleri aktarmak ve kariyer yolu çizmelerine destek olmak hedeflenmektedir.

Şbt

Ankara Fen Lisesinde Uygulamalı Temel Elektronik Kursu, Fen Lisesi Müfredatındaki elektrik ve elektronik derslerini uygulamalı olarak zenginleştirmek; Fizik, elektronik ve robotik konularında bir proje yapmak isteyen kişinin gereken teorik ve pratik bilgileri edinebilmesi amacıyla elektronik kursu düzenlenmektedir. 

Kurs eğitim yılı başında başlamakta, dönem boyunca sürmektedir. Her hafta farklı konular işlenmektedir. Bu hafta Cuma gününden itibaren Aurdiuno programlama konusu başlayacaktır. Kursumuz Cuma günü 16.00-18.00 arasında fizik laboratuvarında gerçekleşmektedir.

Bu kurs AFLİVA'nın katkılarıyla düzenlenmektedir.

 

Şbt

Yazarlığı "Hür düşüncenin ve bağımsız kafanın sanatı" şeklinde tanımlayan Tarık Buğra, romandan hikayeye, tiyatrodan senaryoya neredeyse edebiyatın her türünde eserler vermiştir. Türk okurunun "Küçük Ağa, Osmancık, Dönemeç ve Gençliğim Eyvah" eserleriyle tanıdığı yazar, özellikle romanlarında, Türk tarihihinin dönüm noktalarındaki toplumsal yapı ve insan gerçekliğini kaleme almıştır. Her büyük yazar gibi göz kamaştırcı refleks ve önsezilerine sahip olan Buğra, ülkesine ve insanlarına bitmek tükenmek bilmeyen bir sevgiyle bağlıdır.

Tarık Buğra'nın ölümünün 30.yıl dönümü vesilesiyle Anadolu Mektebi ve Ankara Fen Lisesi tarafından düzenlenen "Bireyi Merkeze Alan Küllük'teki Sanatçı Tarık Buğra"panelini gerçekleştirdik.

Bu panelin hazırlanmasında emeği geçen Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Fadime Hilal MERT'e sundukları panel metinleriyle Anadolu Mektebi'nde görev alan öğrencilerimize, panelimize katılarak bizi onurlandıran Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ Bey'e Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım ARICAN Bey'e teşekkür ederiz. 

Şbt

Anadolu Mektebi öğrencilerimizin sunumlarıyla "Tarık Buğra Paneli" 20.02.2024 Salı günü saat 10:30'da Afliva 'da gerçekleştirilecektir.

Şbt

12. Sınıf öğrencilerimizle YKS hazırlık sürecine kısa bir mola verdik. Okul Aile Birliğimizin katkılarıyla Hacıbaba Restaurantda kahvaltı yaptık. 

Şbt

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Okul Ortaklığı Programı çerçevesinde Ankara Fen Lisesi ile Çaycuma TSO Fen Lisesinin ortaklaşa gerçekleştireceği "YAPAY ZEKA EFENDİ Mİ KÖLE Mİ?" temalı söyleşimiz 15 Şubat Perşembe günü saat 20:00'de Youtube kanalımız Ankara.Fen.Lisesi.Tv'de Yapay Zeka Mühendisi Sayın Prof.Dr. Asım Egemen YILMAZ'ın konuk olarak katılımı ile gerçekleşecektir. 

Şbt

8/9 Şubat 2024 tarihinde yapılan Okullar arası Gençler Masa Tenisi Çankaya İlçe Birinciliği müsabakalarında Okulumuz Kız Takımı İlçe Üçüncüsü, Erkek Takımı İlçe Birincisi olarak Şampiyon olmuştur. Öğrencilerimiz Ömür Sıtran ÇAKMAK, Ahmet Asım ŞENLİLER, Rezan IŞIK, Ayten Ece ÇINAROĞLU, Seniha ÇINAR, Dilara ŞENER’i ve Beden Eğitimi Öğretmenimiz Soner TUZCUOĞLU’nu tebrik ederiz.

Ock

Okulumuzda 25 yıldır Matematik Öğretmeni olarak görev yapan Muhlis ÇELİK emekliye ayrıldı. Öğretmenimize verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür eder emeklilik hayatında sağlık ve mutluluklar dileriz.

Ock

Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Bilgisayar alanlarında derin çalışmalar yapan öğrencilerimiz Okul Müdürümüz Sayın Dr. Sinan DAĞ´ın liderliğinde Bilim Kurulumuzun takibinde TÜBİTAK 2202 Bilim Olimpiyatlarına hazırlandılar, verdikleri emeğin karşılığını 1 Altın 4 Gümüş ve 3 Bronz toplamda 8 madalya ile kazandılar.

Birinci Aşama Sınavları ile başlayıp ikinci aşama sınavına kadar azimle çalışan, emek veren ve zaman ayıran değerli öğrencimizi ve Matematik Öğretmenimiz Mehmet ŞAHİN'i, Kimya Öğretmenimiz Cezmi ŞEYRAN'ı, Biyoloji Öğretmenlerimiz Dr. Aynur Elif KEKEÇ ve Dr. Baran DADAKOĞLU'nu, Fizik Öğretmenimiz Halit KOCA'yı canıgönülden kutluyoruz. Takım seçmelerine hazırlanan öğrencilerimize, öğretmenlerine  ve ailelerine kolaylıklar diliyoruz.

 

Ock

Okulumuzda 25 yıldır Matematik Öğretmeni olarak görev yapan Muhlis ÇELİK emekliye ayrıldı. Öğretmenimize okulumuza verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür eder, emeklilik hayatında sağlık ve mutluluklar dileriz.